Plzeňští plastikoví modeláři oslavili 50 let klubu výstavou

foto Sedmnáctý ročník soutěžní výstavy plastikových modelů letadel a bojové techniky Convention 2018 se konal 8. prosince 2018 v D-klubu v Plzni.

Plzeň - Tradiční předvánoční soutěžní výstavou plastikových modelů letadel a bojové techniky Convention 2018 oslavili dnes členové plzeňského Klubu plastikových modelářů padesátileté výročí založení klubu. Jsou nejstarším nepřetržitě fungujících klubem plastikových modelářů v Česku. Na 17. ročníku soutěžní výstavy se předvedli modeláři se zhruba 150 modely a diorámami. Převažuje na nich válečná tematika, někteří modeláři se ale zaměřují i současné události i civilní situace, řekl dnes ČTK jeden z organizátorů Jaromír Kohout.

Pravidelné soutěžní výstavy otevřené pro veřejnost pořádá klub od roku 2002. "Většinou jsou tu nové přírůstky, které vznikly za uplynulý rok. Nejvděčnější je pro modeláře doba druhé světové války," řekl Kohout. Diorámy jsou modely, které mají znázorňovat nějakou situaci. Často vznikají v měřítku jako autentické ztvárnění situace zachycené například na fotografii. Jiní modeláři se nechají vést při tvorbě diorámy vlastní fantazií. Kromě převažujících modelů letadel, tanků a další techniky tak byl k vidění například model starého rezivějícího automobilu Volkswagen brouk či potápění k vraku letadla.

Sedmnáctý ročník soutěžní výstavy plastikových modelů letadel a bojové techniky Convention 2018 se konal 8. prosince 2018 v D-klubu v Plzni. Klub má v současnosti asi 15 členů, v minulosti jich bylo i dvakrát víc. Díky stále větší dostupnosti a velké škále plastikových modelů i realistických doplňků mají dnes modeláři mnohem snadnější práci. "Dřív jsme si vyráběli doplňky z krabiček, papíru, kousků plastu, dnes je dostupnost modelů obrovská. Jsou k dostání i leptané a odlévané doplňky, okolí, speciální barvy," řekl Kohout. I přesto, že modeláři mohou pro své výsledné modely a jejich zasazení do prostředí sehnat téměř jakékoliv věrné doplňky, do každého výtvoru dají kus vlastní invence. Vytvářejí doplňky, koupené modely dodělávají a vylepšují, aby se odlišovaly. Jen malování zabere desítky hodin. Ti nejlepší modeláři, kteří vyhrávají mezinárodní soutěže, mají vlastní rozeznatelný rukopis, řekl Kohout.

Modelařina, zejména skládání modelů letadel z druhé světové války, je celoživotním koníčkem například pro Petra Hlase, který stál u založení klubu v roce 1968. "Bylo mi 15, když jsme přišel. S přestávkami mě to ale drží pořád," řekl. Ročně postaví kolem tří modelů. Odhaduje, že celkem jich vytvořil v měřítku 1:72 na 150. "Pořád je ještě hodně modelů i typů a značek letadel ze druhé světové války, které jsem ještě nepostavil. Teď už jsou modely mnohem dokonalejší než dřív, Někdy mi ale připadá, že už je to pro modeláře až moc pohodlné," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď