Plzeňská ŠKODA JS už není na sankčním seznamu USA, uvedl mluvčí firmy

foto Logo na bráně do areálu plzeňské společnosti Škoda JS (dříve Jaderné strojírenství) na snímku z 30. dubna 2018.

Plzeň - Plzeňská ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, byla vymazána z amerického sankčního seznamu. Od loňského listopadu je stoprocentním vlastníkem firmy česká energetická skupina ČEZ, která Škodu JS odkoupila od ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Skupina ČEZ tím významně posílila energetickou bezpečnost státu, řekl dnes ČTK mluvčí plzeňských strojíren Jan Stolár.

Od 12. května už podle něj na Škodu JS nedopadají omezení v důsledku americké sankční legislativy ve vztahu k Rusku. "Úřad pro kontrolu zahraničního majetku OFAC spadající pod americké ministerstvo financí vydal oficiální zprávu o výmazu Škody JS z takzvaného sektorového sankčního seznamu SSI, jež je uveřejněn na adrese https://ofac.treasury.gov/recent-actions/20230512. Na společnost se už proto neuplatní omezení spojená s americkými sankcemi vztahující se na některé transakce týkající se dluhových nástrojů nebo majetkových cenných papírů," uvedl Stolár. Subjekty obchodující s plzeňskými energetickými strojírnami už tak podle něj nemusí brát tato omezení v úvahu.

"ŠKODA JS byla uvedena na seznamu SSI vydávaném OFAC v roce 2016 v důsledku svého nepřímého vlastnictví ruskou Gazprombank. V červnu 2022, kdy bylo ukončeno vlastnictví společnosti Gazprombankou, podala ŠKODA JS žádost o výmaz z amerického sankčního seznamu," řekl mluvčí. Akcie Škody JS byly od června 2022 dočasně v držení investičního fondu WOOD & Company, v listopadu 2022 se po schválení prodeje společnosti antimonopolními úřady stala stoprocentním vlastníkem Škody JS skupina ČEZ.

ŠKODA JS a.s. s téměř 1000 zaměstnanci utrží ročně mezi 3,5 až 4,5 miliardy Kč, hrubý zisk se dlouhodobě pohybuje v nižších stovkách milionů korun. Export firmy, která se zaměřuje shodně po třetinách na inženýring, výrobu a servis, tvoří zhruba polovinu tržeb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď