Plzeň si výhrou nad Pardubicemi pojistila vedení v lize, zvítězila i Sparta

foto Utkání 9. kola první fotbalové ligy: FK Pardubice - Viktoria Plzeň, 25. září 2021 v Praze. Zleva Pavel Šulc z Plzně a Jan Prosek z Pardubic.

Praha - Fotbalisté Plzně zvítězili v 9. kole první ligy na půdě Pardubic 1:0 a pojistili si vedení v tabulce. Po dvou zápasech nejvyšší soutěže naplno bodovala Sparta, která v přestřelce ve Zlíně vyhrála vysoko 5:2. Karviná podlehla v Českých Budějovicích 1:3 a zůstává jediným týmem v ligové sezoně bez vítězství. Ostrava doma Bohemians 1905 porazila 4:1.

O třech bodech pro Plzeň rozhodl v 75. minutě kapitán Viktorie Lukáš Hejda, jenž dal vítězný gól i v minulém kole proti Českým Budějovicím. Západočeši soupeři částečně oplatili porážku 0:3 z předchozí sezony a v tomto ročníku nejvyšší soutěže vyhráli osmý zápas. Pardubičtí, kteří v úterý vypadli ve 3. kole domácího poháru po prohře 0:2 na půdě druholigové Jihlavy, získali z posledních čtyř kol jediný bod. V domácím azylu v pražském Ďolíčku utrpěli první porážku v tomto ročníku.

Ve Zlíně otevřel v osmé minutě skóre hostující Ondřej Čelůstka, v 41. minutě srovnal Dominik Simerský, ale ještě do pauzy poslal Spartu znovu do vedení Filip Panák. Po změně stran se za Letenské prosadili ještě Jakub Pešek, Lukáš Haraslín s přispěním bránícího Simerského a střídající Martin Minčev, za Zlín snížil Tomáš Poznar.

Sparta porazila Zlín potřetí za sebou a podruhé po sobě venku o tři branky. Letenští zvítězili po dvou kolech a na vedoucí tým tabulky Plzeň ztrácejí čtyři body. Pražané se vítězně naladili na náročný týden, v němž nejprve ve čtvrtek nastoupí v Evropské lize proti Glasgow Rangers a poté v neděli přivítají v derby Slavii. Zlínští v lize potřetí za sebou prohráli.

Karviná v Českých Budějovicích vedla od 26. minuty po gólu Antonína Křapky, na první ligové vítězství v sezoně ale opět nedosáhla. Během následující desetiminutovky dvě letní posily Dynama Mick van Buren a Jakub Hora svými prvními góly v ročníku otočili stav.

Střídající Ondřej Mihálik, další hráč, který na jihu Čech hostuje, přidal po změně stran třetí branku. Dynamo vyhrálo poprvé po třech porážkách a poskočilo na osmé místo neúplné tabulky. Karviná je v lize 10 zápasů bez vítězství a zůstává předposlední.

Baník musel proti Bohemians 1905 obracet skóre po trefě Jana Chramosty z 10. minuty a za stavu 0:1 ho při soupeřových šancích podržel brankář Jan Laštůvka. Pak Slezané vstřelili čtyři góly během 36 minut, postupně se trefili Lukáš Budínský, Nemanja Kuzmanovič, střídající Jakub Pokorný a Ladislav Almási.

Ostravští dohrávali necelou čtvrthodinu bez vyloučeného Kuzmanoviče, přesto bez komplikací zvítězili i ve čtvrtém domácím utkání v ligové sezoně. Pražané v nejvyšší soutěži podruhé za sebou nebodovali.

Zbylá čtyři utkání kola se hrají v neděli. Obhájce titulu Slavia přivítá nováčka z Hradce Králové.

Sobotní výsledky 9. kola první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 75. Hejda. Rozhodčí: Hocek - Hájek, Paták - Štěrba (video). ŽK: Kostka (Pardubice). Diváci: 1562.

Fastav Zlín - Sparta Praha 2:5 (1:2)

Branky: 41. Simerský, 90. Poznar - 8. Čelůstka, 45.+1 Panák, 57. Pešek, 81. vlastní Simerský, 90.+1 Minčev. Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Hurych - Adam (video). ŽK: Čanturišvili, Hrubý, Tkáč, Vraštil, Cedidla - Hložek. Diváci: 4520.

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 4:1 (1:1)

Branky: 38. Budínský, 48. Kuzmanovič, 66. Pokorný, 74. Almási - 10. Chramosta. Rozhodčí: Franěk - Caletka, Leška - Ondráš (video). ŽK: Kuzmanovič - Dostál, Bačkovský, Vondra. ČK: 78. Kuzmanovič. Diváci: 6969.

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 3:1 (2:1)

Branky: 28. Van Buren, 34. Hora, 60. Mihálik - 26. Křapka. Rozhodčí: Szikszay - Podaný, Šimáček - Kocourek (video). ŽK: Novák, Čavoš - Qose. Diváci: 1673.

1. Plzeň 9 8 0 1 15:7 24
2. Sparta 9 6 2 1 24:9 20
3. Slavia 7 6 1 0 20:6 19
4. Ostrava 9 6 1 2 19:11 19
5. Slovácko 8 5 1 2 11:6 16
6. Olomouc 7 3 3 1 20:13 12
7. Hradec Králové 8 3 3 2 7:8 12
8. České Budějovice 9 3 1 5 10:12 10