Plošný zákaz služeb typu Airbnb není podle asociace nutný ani žádoucí

foto Interiér bytu - ilustrační foto.

Praha - Plošný zákaz služeb krátkodobého pronájmu typu Airbnb není podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) nutný a v současné době ekonomického poklesu ani žádoucí. Díky novému zákonu úřady získají od ubytovacích platforem detailní informace o ubytovatelích a jejich hostech a mají tak dostatečné nástroje na to, aby mohly vykonávat svou dohledovou činnost. ČTK to dnes sdělil předseda ČAPUS Matěj Koutný.

Výbor Prahy 1 vyzval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), aby ponechala v platnosti zákaz krátkodobého pronajímání bytů přes platformy typu Airbnb. Radnice o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Zákaz platí v souvislosti s ochrannými opatřeními proti koronaviru. Do bytů se podle městské části začali vracet klienti platforem a stálí obyvatelé mají obavu o zdraví. V Praze 1 je nejvíce bytů využívaných pro krátkodobé ubytování.

ČAPUS podle Koutného respektuje vládní opatření proti šíření koronaviru. Dodržování zvýšených bezpečnostních a hygienických norem je připravena požadovat i po hostech. "Rozumíme i obavě výboru Prahy 1, že by ze strany nepoctivých ubytovatelů nemuselo docházet k dodržování pravidel soužití a vládních nařízení. Tento problém se však již v době krizových opatření podařilo vyřešit na úrovni státu a není tak třeba dalších zákazů," uvedl Koutný.

Podle novely zákona, kterou v dubnu podepsal prezident Miloš Zeman, budou provozovatelé digitálních ubytovacích platforem muset na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady budou moci údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii. Za porušení povinnosti poskytnout údaje bude podle novely hrozit zprostředkovatelským digitálním platformám až milionová pokuta. Rozhodnutí o sankci navíc bude moci živnostenský úřad zveřejnit.

"Není nutné a ani žádoucí v době jednoznačně se blížícího ekonomického poklesu ještě umocňovat tento efekt plošným zákazem podnikatelské činnosti, která přináší do státní i městské pokladny nemalé částky a to jak přímo formou ubytovacích poplatků, tak nepřímou formou vytvářením pracovních a obchodních příležitostí," uvedl dále Koutný.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) ČTK ve středu řekl, že městská část eviduje stížnosti obyvatelů domů, kde jsou známé byty využívané pro krátkodobé ubytování. Není podle něj přesně známo, co za klienty nyní byty využívá, podle hlášení sousedů by mohlo jít o cizojazyčné studenty.

Krátkodobé pronájmy v ČR využívají podle ČAPUS nejčastěji Němci, Američané a Britové. Podle informací ČTK provozovatelé služeb typu Airbnb zatím kvůli koronaviru nezaznamenali růst rezervací na léto.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu (ČSÚ) předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11.500 bytů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď