Plošné testování obyvatel není podle Čaputové řádně připraveno

foto Ilustrační foto - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na bezpečnostní konferenci v Mnichově 16. února 2020.

Bratislava - Celostátní testování Slováků na koronavirus, které vláda naplánovala na nadcházející víkend, není podle prezidentky Zuzany Čaputové zejména kvůli chybějícímu zdravotnickému personálu řádně připraveno. Hrozí tak nedostatek kapacity na otestování všech zájemců. Hlava státu zároveň vybídla k přehodnocení podmínek zákazu vycházení. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády se výrazné omezení volného pohybu nebude příští týden vztahovat na obyvatele, kteří budou mít negativní výsledek testu na koronavirus. Kabinet se záměru uskutečnit testování jako opatření v zájmu odhalení ohnisek nákazy nevzdává, personál doplňuje i s pomocí Rakouska a Maďarska.

Čaputová se sešla s náčelníkem generálního štábu slovenské armády i se šéfem samotného projektu plošného testování, které organizují ozbrojené síly. "Informovali mě, že z celkového množství potřebných odběrných týmů je připraveno zhruba 60 procent na oba víkendové dny. Uvedený stav je platný méně než 24 hodin před spuštěním operace," upozornila po dopolední schůzce prezidentka.

Podle Čaputové tak v pětimilionové zemi nebude možné otestovat statisíce zájemců. Prezidentka doporučila testovat jen na těch místech, kde to bude plně zajištěno, a změnit výjimky ze zákazu vycházení. Na nedostatky při přípravě testování už dříve upozorňovali také představitelé zejména větších měst.

Ministr obrany Jaroslav Naď později na sociální síti napsal, že k poledni bylo kompletních 72 procent z potřebného počtu testovacích týmů. Bratislavě pomůže 50 vojenských mediků z Rakouska, Maďarsko zase pošle Slovensku na pomoc 200 zdravotníků.

Slovenské úřady plánují po celé zemi zřídit na 4900 míst pro odběr vzorků.

Premiér Igor Matovič po prezidentčině výzvě vyjádřil naději, že se do projektu zapojí ještě další zdravotníci. "Nadále důvěřujeme slovenským zdravotníkům a věříme, že obsazenost zdravotnickým personálem se dnes ještě výrazně zvýší," napsal na sociální síti Matovič, který již ve čtvrtek přislíbil zdravotníkům zvýšení odměn za pomoc při plošném testování.

Pokud se projekt nezdaří, zůstane v souvislosti s koronavirovou nákazou podle Matoviče jen možnost zavedení celostátní karantény, kterou si ale nikdo nepřeje.

Matovičův kabinet sice nenařídil povinnou účast na plošném testování, ale obyvatelé s negativním výsledkem testu na koronavirus by nově již nebyli omezeni zákazem vycházení. Čaputová vyzvala ke zrušení zmíněné podmínky volného pohybu osob, a to kvůli hrozící nedostatečné testovací kapacitě. Podle Nadě vláda bude o dalších případných opatřeních jednat v neděli.  

Minulý týden se uskutečnila úvodní fáze testování v epidemií nejpostiženějších okresech na severu a východě Slovenska. Zúčastnilo se jí téměř 141.000 obyvatel, tedy 90 procent odhadovaného počtu, a testy odhalily 5594 infikovaných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď