Platnost zbrojních průkazů nejspíš zůstane desetiletá

foto Pistole, střelná zbraň - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna při zapracování evropské zbraňové směrnice asi zachová desetiletou platnost zbrojních průkazů, kterou vláda navrhla zkrátit na polovinu. Policie ale nejspíš bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky. Vyplývá to z úprav vládní novely o zbraních, kterou dnes dolní komora posunula do závěrečného kola schvalování. Novela má do českého práva zavést kvůli sporné evropské zbraňové směrnici nové kategorie zbraní.

Poslanci navrhli do zákona vložit ustanovení, podle něhož "právo nabývat držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem". Ustanovení je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU.

Zmírnění vládní předlohy doporučil sněmovní bezpečnostní výbor. Chce například umožnit používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní, uvedla poslankyně ODS Jana Černochová. Výbor navrhl zjednodušit způsob likvidace zbraní nebo jejich prezentaci při výstavních či prodejních akcích

Norma má podle výboru umožnit vystavování a přepravování zbraní při kulturně-historických akcích, například při ukázkách historických zbraní během průvodů nebo rekonstrukcí bitev. Návrh má také jednoznačně umožnit biatlonistům a biatlonistkám viditelné nošení jejich zbraní během jejich závodů. Zákon má také zavést požadavky na střelnice. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doporučil jako poslanec doplnit novelu o další evropskou úpravu, která se týká technických požadavků na poplašné a signální zbraně. Předseda sněmovního výboru Radek Koten (SPD) navrhl kvůli situaci v Turecku ze zákona vypustit ustanovení, podle něhož by zbrojní průkaz mohl v Česku získat občan členského státu NATO.

Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď