Plastika s kotoučem cirkulárky připomíná rodinu Kozderkových

foto Motiv připomínající kotouč cirkulárky zdobí pamětní plastiku umělecké rodiny Kozderkových, kterou 30. listopadu 2019 slavnostně odhalili v Brně. Zároveň může symbolizovat také sluneční disk vycházející z klavíru. Lidé plastiku najdou v předzahrádce domu v ulici Jana Uhra, kde žil hudebník Ladislav Kozderka i jeho dcera, herečka Laďka Kozderková.

Brno - Motiv připomínající kotouč cirkulárky zdobí pamětní plastiku umělecké rodiny Kozderkových, kterou slavnostně odhalili v Brně. Zároveň může symbolizovat také sluneční disk vycházející z klavíru. Lidé plastiku najdou v předzahrádce domu v ulici Jana Uhra, kde žil hudebník Ladislav Kozderka i jeho dcera, herečka Laďka Kozderková.

Fotogalerie

Autorem plastiky je Jaroslav Koléšek, který působí na Fakultě umění Ostravské univerzity. Snažil se zachytit umělecké směřování i povahové rysy Kozderkových. Ladislava Kozderku symbolizuje klavír, ze kterého jako slunce vychází tvorba jeho dcery. Laďka Kozderková se ovšem vydala svou cestou a vzepřela se směru, který pro ni otec plánoval - i proto se objevuje symbol ozubeného pilového kotouče.

"Tato nečekaná kombinace může na první pohled působit šokujícím dojmem, ale právě takový kontrast dokonale vystihuje střet dvou výrazných uměleckých osobností, jejich povahy i duchovní svět," uvedla Alena Podzemná, sestra Laďky Kozderkové. Její hlas měl podle Podzemné říz a intonace byla milimetrově přesná.

"Navíc oběma byl bytostně vlastní humor, nadsázka a sebeironie, což v sobě navrhovaná podoba plastiky také obsahuje," uvedla Podzemná.

Ladislav Kozderka (1913 až 1999) byl skladatel, dirigent a klavírista. Pracoval v Československém rozhlase Brno, v pozdějším věku vedl dětský pěvecký sbor Vrabčáci.

Laďka Kozderková (1949 až 1986) sklízela uznání jako muzikálová herečka, působila v Hudebním divadle Karlín. Hrála také ve filmu a televizi, dostávala hlavně komediální role. Od jejího narození v červnu uplynulo 70 let. Zemřela v 37 letech na rakovinu.

Slavnostního odhalení plastiky se dnes zúčastnili nejen členové rodiny, ale třeba také brněnská muzikálová herečka Alena Antalová a pracovníci Českého rozhlasu Brno.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď