Plaga rozhodne o podobě letošních maturit v týdnu od 25. ledna

foto Zleva ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vystoupili 19. listopadu 2020 v Praze na tiskové konferenci k návratu žáků a studentů do škol.

Praha - O podobě letošních maturit s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 rozhodne ministr školství Robert Plaga (za ANO) v týdnu od 25. ledna. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Možné úpravy zkoušek podle ní vedení úřadu probere se zástupci odborné veřejnosti. Z ankety, kterou ministr udělal na instagramu, podle Plagy vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních maturitních testů nebo slohových prací. Manuál pro poslední ročníky SŠ chce opozice do 25. ledna.

"Finální rozhodnutí o podobě maturit padne do konce pololetí, tedy v týdnu od 25. ledna, kdy už by také měla být aktualizovaná epidemiologická situace a vakcinační strategie, což avizoval ministr zdravotnictví (Jan) Blatný (za ANO)," uvedla Lednová. Ministerstvo školství podle ní musí reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak úřad původně předpokládal. "Stejně jako na podzim povedeme debatu s odbornou veřejností na téma maturit 2021," řekla. Jedním z podkladů k diskusi podle ní budou i názory maturantů z instagramového účtu ministra.

Úřad původně na konci listopadu informoval o tom, že změny v maturitní zkoušce nepředpokládá. Počítal s tím, že v případě nepříznivého vývoje epidemie na jaře, by se mohl změnit nanejvýš termín maturit. Žáci se v prosinci vrátili z distančního vzdělávání do lavic, po novém roce ale kvůli zhoršení epidemie opět přešli na výuku na dálku. Maturanti by se podle Blatného mohli k nějaké formě prezenční výuky vrátit nejdříve od 25. ledna, pokud to vývoj epidemie umožní.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 10. června. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Plaga studenty minulý týden vyzval na instagramu, aby mu napsali, zda by si chtěli maturity ulehčit o státní testy, sloh nebo školní ústní zkoušky. Komentářů se podle něj sešlo zhruba 7200. Nejvíc se jich vyslovilo pro zrušení ústní zkoušky, uvedl. Jsou podle něj ale i důvody, které hovoří proti tomu, a to hlavně kvůli odborným předmětům.

Druhým nejčastějším požadavkem studentů bylo podle ministra zrušení didaktických testů, na které se však podle některých lze dobře připravit i při výuce na dálku. Na třetím místě skončil sloh, na nějž se podle mnohých lze nachystat nejlépe. Menšinově se podle Plagy objevily i názory na zrušení celé zkoušky nebo jejího zachování beze změn. Zvážení všech dopadů a rozhodnutí tak nebude podle ministra jednoduché.

Loni na jaře se kvůli epidemii posunul termín maturit z dubna a května na červen. Navíc se zrušily slohové práce z češtiny a cizího jazyka. Tyto úpravy umožnil zvláštní zákon pro školní rok 2019/2020, který schválil Parlament na konci března ve stavu legislativní nouze. Díky novele školského zákona může nyní ministr při epidemii vyhlašovat změny pomocí mimořádného opatření.

Manuál pro poslední ročníky SŠ chce opozice do 25. ledna

Anticovid tým složený z expertů ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá, aby ministr školství Robert Plaga (za ANO) dodal středním školám manuál k druhému pololetí závěrečných ročníků nejpozději v pondělí 25. ledna. Představitelé týmu to dnes uvedli v tiskové zprávě.

Maturitní a závěrečné ročníky středních škol jsou podle expertů ODS, lidovců a TOP 09 ve složité, ale nikoliv neřešitelné situaci. I při pandemii je podle nich nutné zachovat přiměřenou úroveň závěrečných zkoušek. Plaga by měl poskytnout školám manuál pro absolventské ročníky nejpozději 25. ledna, stojí ve výzvě.

Strany také navrhují, aby ministr a vláda rozhodli, že výuka a hodnocení se budou týkat jen maturitních předmětů. Nejpozději do 10. února by pak podle nich měl Plaga seznámit střední školy s harmonogramem a podobou zkoušek v závislosti na jednotlivých stupních protiepidemického systému PES.

Ve čtvrtém stupni by podle týmu měla vláda umožnit úplnou skupinovou výuku maturitních předmětů, v pátém stupni by měly být možné skupinové konzultace za přísných hygienických opatření. Vláda by měla podle anticovid týmu také vyloučit pracovní povinnost žáků absolventských ročníků středních škol.

Miisterstvo školství původně na konci listopadu změny v maturitní zkoušce nepředpokládalo. Počítalo s tím, že v případě nepříznivého vývoje epidemie by se mohl změnit nanejvýš termín maturit. Žáci se v prosinci vrátili z distančního vzdělávání do lavic, v novém roce ale opět přešli na výuku na dálku. Maturanti by se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohli k nějaké formě prezenční výuky vrátit nejdříve od 25. ledna, pokud to vývoj epidemie umožní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď