Prázdniny se krátit nemají, školní výjezdy zatím nebudou možné

foto Lyžařská škola pro děti, výuka sjezdového lyžování - ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo školství nyní neuvažuje kvůli pandemii nemoci covid-19 o zkrácení dvouměsíčních letních prázdnin ani o rušení týdenních jarních prázdnin. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) novinářům řekl, že místo plošného prodlužování školního roku si umí představit dobrovolné letní kempy pro děti, které budou kvůli výjimečným omezením ve školství potřebovat doučování. I když se žáci a studenti budou postupně vracet do školních budov, výrazně omezené zůstanou školní kurzy či výjezdy.

"V této chvíli neuvažujeme o tom, že bychom zasahovali do letních prázdnin a prodlužovali školní rok," prohlásil Plaga. Nevidí ani důvod, proč zasahovat do jarních prázdnin, které se konají během února a března po týdenních turnusech.

Plaga dnes představil plán postupného návratu do škol, který vychází z takzvaného protiepidemického systému (PES). Kvůli nákaze koronavirem se školy v Česku zavřely poprvé na jaře, znovu v polovině října při druhé vlně epidemie. S výjimkou mateřských škol a škol pro děti zdravotníků a dalších klíčových profesí se nyní žáci učí na dálku. Ve středu 18. listopadu se do škol vrátí nejmladší děti z prvních a druhých tříd a žáci speciálních škol.

Až se Česko ze současného pátého stupně rizika covidu přesune do čtvrté škály, což by mohlo být při příznivém vývoji epidemie nejdříve příští pondělí 23. listopadu, do lavic usednou i ostatní žáci prvního stupně základních škol, deváťáci a studenti maturitních ročníků. Na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce ve škole a z domova. Roušky budou povinné i při vyučování.

Školy v přírodě, sportovní a adaptační kurzy či vícedenní školní výlety budou povoleny až v prvním, nejnižším stupni protiepidemického systému, vyplývá z informací ministerstva. Podmínkou je respektování stanovených hygienických, organizačních a provozních podmínek. Výuka zpěvu, tělocviku a plavání se obnoví při druhém stupni rizika covidu. Ve stupni tři a čtyři budou tyto činnosti povolené jen u oborů, kde jsou zásadní při naplnění vzdělávacího programu.

V Česku jsou součástí výuky sedmých ročníků základních škol tradiční lyžařské kurzy na horách, děti na prvním stupni zase absolvují povinné kurzy plavání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď