Plaga chce respirátory pro učitele z 6 nejvíce nakažených regionů

foto Ilustrační foto - Ministr školství Robert Plaga vystoupil 7. září 2020 v Praze na tiskové konferenci po schůzi vlády.

Praha - Vláda by měla podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) poskytnout respirátory každému učiteli v Praze a dalších pěti regionech nejvíce postižených epidemií koronavirem. Plaga to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Každý z učitelů by měl podle ministra dostat minimálně deset respirátorů ze Správy státních hmotných rezerv.

"Je namístě minimálně těm oranžovým regionům poskytnout z mého pohledu aspoň deset respirátorů na jednoho pedagogického i nepedagogického pracovníka a vlastně zvýšit tu úroveň ochrany na těch školách," uvedl Plaga.

Ministr proto v pondělí vládě navrhne, aby uvolnila "44.000 krát deset respirátorů pro Prahu", tedy pro pražské učitele. Kabinet by podle něj měl stejný přístup zvolit i vůči čtyřem středočeským okresům a Uherskohradišťsku, které byly v pátek přiřazeny k Praze mezi oranžové regiony se zvýšeným výskytem nákazy koronavirem.

O respirátory pro 44.000 učitelů v úterý požádal ministerstvo pražský magistrát. Pokud by byli započteni i nepedagogičtí pracovníci v hlavním městě, byly by respirátory potřeba pro asi 50.000 lidí.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v debatě s ministrem poukázal na obtíže pedagogů i žáků, které by byly spojeny s celodenní výukou v respirátorech či rouškách. "Zatím se bráním tomu mít ve třídách roušky a respirátory," uvedl. Pokud by ale byly nařízeny, opatření by splnil.

Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly by se v případě základních škol mělo dělat vše pro to, aby se udržela prezenční výuka. Zvažuje se podle něj i to, že by roušky byly povinné rovněž pro děti ve třídách. V současnosti je musí nosit ve společných prostorech mimo třídy, tedy třeba na chodbách a toaletách. "To, co se diskutuje, a já bych pro to byl, abychom i ve třídách teď roušky měli alespoň po dobu jednoho až dvou měsíců," řekl dnes v České televizi. Podle něj by to mohlo pomoct zbrzdit současný nárůst šíření viru.

Plaga výuku v ochranných pomůckách hájil s tím, že to zabrání uzavírání tříd v případě výskytu nemoci covid-19. "Pokud jsou žáci v rouškách nebo respirátorech, tak tam nemusí dojít ke karanténnímu opatření na úrovni celé třídy," uvedl. Postup se podle ministra vyjasnil s hygienou koncem minulého týdne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď