Pivní festival Oktoberfest se kvůli pandemii opět neuskuteční

foto Ilustrační foto - Pivní festival Oktoberfest v Mnichově.

Berlín - Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. Dnes to společně oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter, podle kterých epidemická situace konání neumožní. Söder navíc doporučil zrušit také všechny další festivaly v Bavorsku.

"Oktoberfest se nebude konat. Padlo jednomyslné doporučení nepořádat žádné velké festivaly včetně Oktoberfestu," řekl Söder. "Je to doporučení a pokud by se našlo nějaké kreativní řešení, podpoříme ho," dodal s tím, že polovičatá řešení ale nechtějí ani pořadatelé.

"Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí," řekl Reiter. "Ale slavnost má smysl jen tehdy, pokud mohou přijít lidé a když je situace bezpečná," uvedl. To podle něj ale na přelomu září a října v Německu ještě platit nebude.

V jaké formě budou moci lidé místo tradičního Oktoberfestu slavit, Reiter prozatím neví. Loni místo zrušeného festivalu uspořádaly náhradní program mnichovské hostince. Zda tomu bude podobně také letos, není ještě jasné. Reiter nicméně doufá, že bude možné uspořádat menší kulturní akce s občerstvením. Söder dodal, že Oktoberfest se v příštích letech určitě opět vrátí.

Svátek piva se měl na Tereziánské louce v Mnichově letos konat od 18. září do 3. října. Akci každoročně navštíví několik milionů lidí a vypije se při ní přes sedm milionů piv. Pro bavorské hospodářství má Oktoberfest přínos kolem 1,2 miliardy eur (31 miliard korun).

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Letošní a loňský rok nejsou v historii prvními, kdy byl Oktoberfest zrušen kvůli epidemii. Předtím to ale bylo v roce 1873, kdy se tak stalo kvůli choleře. Na louce se nepopíjelo ani za obou světových válek. V letech 1946 až 1948 se festival konal v malém jako "podzimní slavnost", od roku 1949 pak už nepřetržitě jako Oktoberfest.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď