Piráti budou řešit návrh na odvolání místopředsedy Michálka

foto Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek na snímku z 6. října 2018.

Praha - Piráti se budou zabývat návrhem na odvolání svého místopředsedy Jakuba Michálka. Na stranickém fóru čelí obvinění z údajného nevhodného chování ke členům strany. Michálek novinářům řekl, že nikoho nešikanoval, ale má vysoké nároky na výkon lidí. Na funkci rezignovat nehodlá, v lednu se na celostátním fóru v Ostravě ale už o znovuzvolení ucházet nebude. Předseda Pirátů Ivan Bartoš neřekl, zda podpoří návrh na Michálkovo odvolání. Nevidí ale důvod, aby se kvůli vnitrostranickým sporům omezoval přístup do veřejného fóra strany.

Diskusi o odvolání Michálka rozpoutala vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková příspěvkem, v němž hovoří o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. V příspěvku vyjmenovala několik rozporů, které s Michálkem měla. Michálek by podle ní měl zůstat v čele poslaneckého klubu, ne však ve vedení strany.

Koláříkovou podpořil i další místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa. Uvedl, že pokud Michálek ve funkci zůstane, vzdá se pozice místopředsedy.

Michálek novinářům řekl, že nikoho nešikanoval a že má pouze vysoké nároky na výkon lidí. "Je pravda, že jsem na lidi tvrdý, ale současně nejsem bezohledný," uvedl. Na místopředsednickou funkci sám rezignovat nehodlá. Zároveň uvedl, že už se v lednu o znovuzvolení ucházet nebude, protože se chce soustředit na řízení poslaneckého klubu. Toto rozhodnutí podle Michálka padlo už před měsícem, se současnou diskusí nesouvisí.

Bartoš uvedl, že Michálek je ve straně od jejího začátku a velkou měrou se podílel na jejím úspěchu. Michálek je podle něj pracovitý, i když sociální vazby a empatie nebyly nikdy jeho silnou stránkou. Upozornil na to, že předsednictvo Pirátů je kolektivní orgán, kde se lidé doplňují, a vyjádřil přesvědčení, že celkově je strana řízena dobře. "Vždy je prostor na zlepšení i na sebereflexi, já do jisté míry i tento členský podnět tak chápu," řekl.

Bartoš také vyloučil omezování přístupu do veřejného internetového fóra Pirátů. "Otevřenost je největší devizou, kterou jsme přinesli," řekl.

Podle pirátského poslance a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala začne jednání o odvolání Michálka pravděpodobně dnes večer. Hlasování by pak podle něj následovalo mezi 1. a 4. listopadem. Vyjádřil ale pochybnosti o tom, že by v případě Michálkova odvolání strana zvolila nového místopředsedu, když se v lednu uskuteční řádná volba celého vedení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď