Piráti a STAN potvrdili koalici, pracují na ambiciózním programu

foto Představitelé Pirátů a hnutí STAN podepsali 21. ledna 2021 v Praze koaliční smlouvu. Třetí zleva je předseda Pirátů Ivan Bartoš, druhý zprava předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Praha - Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) podepsali dnes ve Sněmovně koaliční smlouvu o společné kandidatuře v letošních sněmovních volbách. Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že začaly pracovat resortní týmy obou uskupení, aby rozpracovaly 113 programových priorit. Podle šéfa STAN Víta Rakušana bude výsledný program určený pro náročné voliče, ambiciózní, ale současně srozumitelný. Koalice cílí na zisk více než čtvrtiny hlasů a volební vítězství.

Smlouvu dojednala uskupení před Vánoci, na začátku ledna ji pak postupně schválily jejich orgány. Celostátní výbor Starostů ji podpořil 92 procenty hlasů, Piráti pak v internetovém hlasování všech členů strany společnému postupu dali 79 procent hlasů. "Dnešní podpis je završením sedmiměsíční práce a příprav," řekl novinářům před podpisem dokumentu Bartoš.

Koaliční resortní týmy podle Bartoše aktuálně rozvíjejí 113 programových priorit, které smlouva obsahuje. Program by měl dát Česku naději na změnu a Pirátům a Starostům přinést potřebné hlasy, doplnil. Zopakoval, že koalice má ambici volby vyhrát. "Smlouva je ambiciózní a program bude ještě ambicióznější. Bude to program pro náročného voliče, ale zároveň srozumitelný," doplnil Rakušan.

STAN podle dohody obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení bude Bartoš. Mezi programové priority patří nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Starostové ve volbách v roce 2017 získali při samostatné kandidatuře šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do Sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a 22 mandáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď