Piráti a STAN jdou do voleb se sloganem Vraťme zemi budoucnost

foto Zástupci koalice Starostů a nezávislých (STAN) a Pirátů zahájili 18. května 2021 v Praze společnou kampaň do podzimních sněmovních voleb.

Praha - Se sloganem Vraťme zemi budoucnost míří koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do podzimních sněmovních voleb. Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše Česko trápí pokračující klientelismus, chaos v řízení státu nebo jeho neschopnost vyrovnat se s krizovými situacemi. Šéf STAN Vít Rakušan považuje za důležité vrátit zemi správný kurz a postarat se o to, aby všichni lidé měli perspektivní budoucnost. Piráti a STAN program, nové logo s kruhem a čtvercem či heslo kampaně představili dnes v Praze na Alšově nábřeží. Za sebou přitom měli Strakovu akademii, sídlo úřadu vlády.

Fotogalerie

Celostátním lídrem je Bartoš, který zároveň povede kandidátku v Ústeckém kraji. Rakušan bude v čele kandidátky ve Středočeském kraji. STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích - Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém, zbytek povedou kandidáti Pirátů.

Video: Piráti a STAN jdou do voleb se sloganem Vraťme zemi budoucnost
18.05.2021, 16:00, autor: ČTK/hbv, zdroj: ČTK

Do Ústeckého kraje se podle Bartoše koncentrují nejpalčivější problémy ČR, zmínil korupci, sociální nerovnosti nebo exekuce. Cestou k lepší budoucnosti je podle něj zvyšování kvality vzdělávání. Koalice chce, aby do školství proudily peníze ve výši pěti procent hrubého domácího produktu.

Lídr kandidátky v Pardubickém kraji - poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) - považuje za zásadní dát do pořádku veřejné finance, podpořit růst ekonomiky či udržet veřejné služby. Pokud to nebude možné jinak, zmínil i cestu zvýšení příjmů státního rozpočtu. Důležité je podle Ferjenčíka zlepšit výběr daní a "posvítit si" na daňové výjimky.

V čele kandidátky pro Královéhradecký kraj bude pirátský poslanec Martin Jiránek, který se zaměřuje na hospodářství. Lídrem v Olomouckém kraji bude kandidát STAN Tomáš Müller, který se chce zaměřit na efektivní proměnu regionů.

V čele pražské kandidátky bude poslankyně a první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, jako prioritu zmínila podporu rodiny. V Libereckém kraji kandidátku povede šéf poslanců STAN Jan Farský, který jako cíl vytyčil boj s korupcí, prosazení nového trestního řádu nebo maximální nezávislost státních zástupců.

Podle Jakuba Michálka, předsedy klubu Pirátů a dvojky na pražské kandidátce, tvorba programu trvala šest měsíců a připravovalo jej 14 expertních týmů. Jde podle něj o středový a protikorupční program.

Piráti a Starostové definitivně odsouhlasili vznik volební koalice v lednu. Vyhlásili tehdy cíl získat ve volbách alespoň čtvrtinu hlasů. Poslední volební průzkumy koalici přisuzují první místo a zisk zhruba 27 procent hlasů.

Lídři kandidátních listin:

Kraj Jméno Povolání Strana
Hlavní město Praha Olga Richterová poslankyně Piráti
Jihočeský Lukáš Kolářík poslanec Piráti
Jihomoravský Radek Holomčík poslanec Piráti
Karlovarský Petr Třešňák poslanec Piráti
Královéhradecký Martin Jiránek poslanec, podnikatel Piráti
Liberecký Jan Farský poslanec, právník STAN
Moravskoslezský Lukáš Černohorský poslanec, informatik Piráti
Olomoucký Tomáš Müller starosta Nové Hradečné, krajský zastupitel STAN
Pardubický Mikuláš Ferjenčík poslanec, překladatel Piráti
Plzeňský Josef Bernard náměstek plzeňské hejtmanky STAN
Středočeský Vít Rakušan poslanec, středoškolský učitel STAN
Ústecký Ivan Bartoš poslanec, specialista na IT Piráti
Vysočina Milan Daďourek soukromý zemědělec Piráti
Zlínský František Elfmark poslanec, podnikatel, zastupitel Uherského Hradiště Piráti

 

Zdroj: Piráti a Starostové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď