Piráti a Praha Sobě uzavřeli dohodu, v povolebním jednání budou postupovat spolu

foto Ilustrační foto - Zástupci Pirátů Zdeněk Hřib hovoří s novináři po povolebním vyjednáváním mezi koalicí Spolu a Piráty, 26. září 2022, Praha.

Praha - Pražští Piráti a Praha Sobě uzavřeli Alianci pro stabilitu a v povolebních vyjednáváních budou postupovat výhradně společně. Důvodem je dosavadní pomalý postup povolebních vyjednávání. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Piráti a Praha Sobě mají v 65členném městském zastupitelstvu 24 hlasů. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty. Podle lídra ANO a poslance Patrika Nachera vznik aliance jednání naopak zbrzdí. Vyjádření Spolu ČTK zjišťuje.

"Vyjednávání nepostupují tak, jak by měla. Jsou čtyři týdny po volbách a nejsou hmatatelné výsledky a teprve nyní se scházejí programové týmy. Jednání jsou pomalá, to je objektivní realita," řekl Hřib.

Právě postup při vyjednávání je hlavním důvodem, proč se obě strany odhodlaly dohodu podepsat. "Cílem je dodat jednání nový impulz, protože jednání ustavujícího zastupitelstva se blíží. V jiných městech jsou koalice domluveny, a v Praze stále ne," řekl Čižinský. Programové rozpory mezi stranami podle něho žádné nejsou.

Zároveň obě strany podle Hřiba s Čižinským respektují požadavek vítězné koalice Spolu na obsazení funkce primátora. Rozhodnutí Hřib tlumočil lídrovi Spolu Bohuslavu Svobodovi (ODS), který jej podle něho "vzal na vědomí". Rozhodnutí oznámil Hřib také lídru STAN a dosavadnímu náměstkovi primátora Petru Hlaváčkovi s tím, že STAN, který bude mít v zastupitelstvu pět mandátů, se může k alianci přidat.

"Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání," uvedl člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Lídr ANO Patrik Nacher na dotaz ČTK řekl, že na pomalém tempu vyjednávání mají podíl i Piráti a Praha Sobě. "Koncepčně to (aliance) jde proti, neboť se sníží počet možných kombinací, navíc ostatním říkají, že se mohou dohodnout buď s oběma, nebo s nikým. Na druhou stranu je to ale jejich právo uzavřít alianci," řekl Nacher. Podle něj by jednání urychlilo, kdyby si strany definovaly své programové priority a pak hledaly průsečíky.

Vyjednávání o podobě nové koalice začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer potom Spolu se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, která jednala také s ANO. Z žádného z jednání však zatím dohoda nevzešla. Piráti a STAN několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha Sobě, což Spolu stále odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď