Piráti a Praha Sobě budou vyjednávat společně, v Mostě je koalice ProMOST s ANO

foto Tisková konference hnutí ProMOST a ANO s podpisem koaliční smlouvy pro volební období 2022-2026, 20. října 2022, Most. Zleva Lubomíra Mejstříková (ANO), Patricie Prokešová (ANO), Jan Paparega (ProMOST) a Marek Hrvol (ProMOST).

Praha - Pražští Piráti a Praha Sobě dnes uzavřeli Alianci pro stabilitu a v povolebních vyjednáváních budou postupovat výhradně společně. Vyjednávání už naopak skončilo v Mostě, koalici tam podepsalo vítězné hnutí ProMOST s druhým ANO. V několika dalších statutárních městech se dnes poprvé po volbách sešli zastupitelé a zvolili nové vedení. Ve funkcích tak pokračují dva primátoři z hnutí ANO, v Opavě je to Tomáš Navrátil a ve Zlíně Jiří Korec. Druhé volební období začne ve funkci také brněnská primátorka Markéta Vaňková z ODS.

V hlavním městě chtějí Piráti a Praha Sobě společným postupem urychlit vyjednávání o nové koalici. V 65členném městském zastupitelstvu mají dohromady 24 hlasů. Volby v Praze vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO. Podle lídra ANO Patrika Nachera vznik aliance jednání naopak zbrzdí.

V Mostě bude mít nová koalice v zastupitelstvu o 45 členech většinu 31 hlasů. Na primátora navrhne Jana Paparegu (ProMOST), který stál v čele města ve dvou uplynulých volebních obdobích a v letos ho lidé zvolili senátorem. Rada bude mít devět členů. Tři budou z ANO.

Budoucí podobu vedení města stále neznají v Jihlavě. Zástupci kandidátky ODS a lidovců dnes podpořili vstup do koalice s hnutím ANO, avšak s podmínkou, že v ní nebude nebude obžalovaná Jana Nagyová (ANO), která byla v komunálních volbách zvolená jihlavskou zastupitelkou. Reakci na tento požadavek by mělo hnutí ANO zveřejnit v pátek.

Primátor Zlína Korec dnes získal hlasy 31 z 38 přítomných zastupitelů. Neměl protikandidáta. Město příští čtyři roky povede koalice vítězného hnutí ANO, ODS, lidovců a Pirátů. Navrátila v Opavě podpořilo 23 z 39 zastupitelů. Magistrátu bude vládnout koalice hnutí ANO a uskupení Občané městských částí Opavy (OMČO) a Zelená pro Opavu.

Koalici v Brně tvoří ODS s TOP 09, hnutí ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD. Má 42 mandátů z celkových 55. V koalici měli být i Piráti, rozhodli se do ní ale nevstoupit s ohledem na razie policie v Brně v posledních týdnech. Vaňková řekla, že během povolebních vyjednávání počítala i s možností, že ji další strany obejdou a o funkci primátorky přijde. Odstoupení Pirátů od vyjednané koalice ale nečekala.

Ustavující zastupitelstva se konala i v menších městech. Starostou Šumperka byl zvolen lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Adámek. V Písku zastupitelé zvolili do čela Michala Čapka (ANO). Starostou Chebu, druhého největšího město v Karlovarském kraji, se stal Jan Vrba (ANO). Ze stejného hnutí je také nový starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

ANO má ode dneška starosty i v dalších městech. V Českém Krumlově je to Alexandr Nogrády, v Litoměřicích Radek Löwy a v Mariánských Lázních Martin Hurajčík. Starostou devítitisícového Nového Města nad Metují se stal Milan Slavík (ODS), Třebíč bude mít v čele Pavla Pacala z uskupení Pro Třebíč a starostkou Jeseníku bude Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem). Dobříš povede nadále Pavel Svoboda (za ODS a nezávislé).

V podkrkonošské Jilemnici na Semilsku se bude volba starosty za tři týdny opakovat. Na ustavujícím zastupitelstvu ani jeden ze dvou kandidátů neuspěl. Ve funkcích tak dál ze zákona zůstávají členové rady města zvolení pro volební období 2018 až 2022. Podle dostupných informací jde zatím o jediné z 39 měst v Libereckém kraji, kde byla volba starosty na ustavujícím zastupitelstvu neúspěšná.

V Přelouči se zatím ustavující jednání zastupitelstva neuskutečnilo, ale dnes tam vznikla koalice složená z vítězného sdružení Koalice občanů Přelouče s dalšími čtyřmi subjekty. Má 15 mandátů v zastupitelstvu s 21 členy. Dosavadní starostka Irena Burešová (ODS) ve funkci končí. Město vedla šest volebních období, pokračovat v tom už nechtěla, uvedla. Starostou se má stát Martin Šmíd z Koalice občanů Přelouče, která volby v září vyhrála.

Ustavující zasedání zastupitelstva se podle zákona o obcích musí uskutečnit nejpozději 24. října. Výjimkou jsou obce, kde soudy ještě řeší stížnosti na volby. Stěžovatelé zatím úspěšní nejsou. Například Krajský soud v Hradci Králové dosud pravomocně zamítl či odmítl sedm návrhů žalob na komunální volby z 12 evidovaných stížností. Ani v Libereckém kraji neuspěla žádná ze sedmi podaných stížností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď