Pietní akt připomněl jména Čechů popravených v SSSR

foto Ilustrační foto - Předseda Sdružení Archipelag Štěpán Černoušek.

Praha - Československé občany popravené v bývalém Sovětském svazu ve 30. letech minulého století připomněl dnešní pietní akt na pražském Újezdě u památníku obětem komunistického režimu. Pořadatelé a zájemci z řad veřejnosti přečetli jména 85 popravených lidí. Akci Navrácení jmen uspořádalo sdružení Gulag.cz, česká pobočka ruského sdružení Memorial a spolek Kulturus.

Akce se koná i v jiných zemích. Jména se čtou například v Moskvě nebo Varšavě. Pietní akt se odehrává každoročně 29. října v předvečer ruského Dne paměti obětí politických represí a připomíná jména obětí sovětského státního teroru.

Předseda sdružení Gulag.cz Štěpán Černoušek řekl ČTK, že nebudou čtena jména všech obětí. Historik Mečislav Borák doložil případy zhruba 1300 popravených Čechů a Čechoslováků. Zatímco loni četli pořadatelé jména Čechů a občanů Československa popravených 28. září 1938 v ukrajinském Žitomyru, letos četli jména obětí z centrální a východní Ukrajiny popravených v období takzvaného velkého teroru, tedy v letech 1937 a 1938. Důvodem pro popravu byla velmi často údajná špionáž a spolupráce se zahraničními rozvědkami.

Pořadatelé na sociálních sítích uvádějí, že největší akce se uskuteční v Moskvě. Tam budou lidé u Soloveckého kamene na Lubjanském náměstí nepřetržitě číst jména obětí 12 hodin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 6. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď