Petříček uspořádá snídani se zahraničními obránci lidských práv

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) hovoří s novináři 30. listopadu 2019 v Lánech po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana.

Praha - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uspořádá ve středu snídani se zahraničními obránci lidských práv žijícími v Česku. Podobně koncipované snídaně se uskuteční i na českých zastupitelských úřadech v zahraničí, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo. Iniciativa odkazuje na snídani někdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda s československými disidenty v roce 1988.

Smyslem snídaně je podle české diplomacie vyjádřit respekt k práci obránců lidských práv a hovořit o situaci v zemích původu pozvaných hostů. Podobná akce se uskutečnila i loni, kdy ji společně pořádaly česká a francouzská diplomacie s cílem vyjádřit podporu disidentům v nesvobodných zemích.

Akce připomíná Mitterrandovu snídani s československými disidenty v prosinci 1988. Mitterrand tehdy při návštěvě Československa pozval na francouzskou ambasádu skupinu disidentů a signatářů Charty 77 včetně pozdějšího porevolučního prezidenta Václava Havla. Mitterrandova návštěva přispěla i k prvnímu oficiálnímu povolení opoziční manifestace na Den lidských práv 10. prosince 1988 na pražském Žižkově. O pár měsíců později se Mitterrand z Paříže zasazoval o Havlovo propuštění z vězení.

Petříček už loni při připomínce 30. výročí Mitterrandovy snídaně uvedl, že akce přispěla k pozdější sametové revoluci, která znamenala konec komunistického režimu v Československu. Česko je podle něj vzhledem ke své historické zkušenosti zavázáno pomáhat v zemích, kde dosud panuje nesvoboda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď