Petříček žádal Polsko o otevření přechodů, Poláci chtějí tranzit

foto Zleva polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz a český ministr zahraničí Tomáš Petříček vystoupili 27. května 2020 v Praze na tiskové konferenci.

Praha - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informoval polského kolegu Jacka Czaputowicze, že Česko je připraveno se zeměmi s podobnou epidemiologickou situací plně otevřít hranice v první polovině června. Zároveň jej požádal, aby Polsko zvážilo otevření dalších hraničních přechodů hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Polský ministr naopak požadoval, aby Česko připustilo tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Petříček to projedná na vládě. Ministři to sdělili novinářům na tiskové konferenci po dnešním jednání.

"Jednali jsme v první řadě o otázce možného otevření hraničních přechodů za stávajících podmínek. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji," řekl Petříček.

"Otevření dalších přechodů je velmi důležité pro nastartování ekonomiky a podporu turismu. Řada firem v kraji zaměstnává polské pendlery, pro které je důležité, aby se mohli bez problémů dostat do práce," komentoval jednání ministrů královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

V kraji fungují přechody v Náchodě a v Královci na Trutnovsku. Podle hejtmana by se opět měly otevřít například přechody ve Starostíně na Trutnovsku a v Orlickém Záhoří a v Olešnici v Orlických horách na Rychnovsku. Podle odhadu krajské Hospodářské komory v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou pracuje kolem 5500 pendlerů z Polska. Nejvíce Poláků dojíždí do závodu Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku.

Také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) by otevření dalších přechodů uvítal. Nyní jsou na území kraje otevřeny jen dva: Harrachov-Jakuszyce, přes který mohou jezdit i kamiony, a pro osobní vozy je od 18. května v omezeném provozu otevřen přechod Habartice-Zawidów. "Otevření dalších přechodů by pomohlo tisícům Poláků, kteří z Libereckého kraje jezdí pracovat," řekl Půta. I proto podle něj minulý týden podepsali hejtmani čtyř českých krajů a polského Dolnoslezského vojvodství výzvu, v níž žádají zrušení dopravních omezení na česko-polské hranici.

Nejen Polákům, ale i Čechům, kteří jezdí pracovat do Německa, by otevření dalších přechodů podle Půty pomohlo. Před koronavirovou pandemií jezdili tito pracovníci přes česko-polský přechod v Hrádku nad Nisou a o kilometr dál přejeli do Německa. Teď kvůli uzavření hranic musí přes česko-německý přechod Petrovice-Lückendorf, což je výrazně delší cesta.

Zleva polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz a český ministr zahraničí Tomáš Petříček se zdraví na závěr tiskové konference, na které vystoupili 27. května 2020 v Praze. Czaputowicz požádal Petříčka, aby ČR zvážila tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Pracovníci jezdící z Polska do Rakouska podle něj musejí objíždět ČR například přes Německo. Téma chce Petříček řešit na vládě. Polsko připustilo tranzitní pohyb občanů EU, kteří dojíždějí za prací například do Litvy či Německa, řekl Czaputowicz.

"Já jsem také pana ministra informoval o tom, že Česko je připraveno se zeměmi, které budou mít podobnou epidemiologickou situaci, své hranice plně otevřít v první polovině června," řekl Petříček. Dnešní jednání považuje za začátek debaty o kompletním otevření hranic a za první krok k postupnému návratu k normálnímu režimu.

Petříček připomněl, že v pondělí bude vláda jednat o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, které budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 15. června.

"V tuto chvíli naši zdravotničtí experti připravují metodologii, jak nastavit systém podle objektivních kritérií, zejména vývoje epidemiologické situace v konkrétní zemi. Není možné zatím předjímat, jak to potom bude fungovat v případě jednotlivých států. Jsem přesvědčen, že v případě našich sousedů je situace relativně dobrá," dodal ministr.

Česko chce víc informací o vývoji v polském dolu Turów

Česko by uvítalo detailnější informace o dalším vývoji v záležitosti prodloužení těžby v polském dolu Turów u českých hranic. Po dnešním jednání se svým polským protějškem Jackem Czaputowiczem to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo životního prostředí o dalším postupu kvůli prodloužení těžby rozhodne podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pro ČTK do konce června na základě právní analýzy.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě teď v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

"Já jsem pana ministra požádal o lepší komunikaci v této záležitosti. Česko by uvítalo více detailnější informace o dalším vývoji," poznamenal Petříček. Liberecký kraj chce, aby Česko podalo žalobu k evropskému soudu. K posouzení této možnosti dříve vyzval ministerstva životního prostředí a zahraničí také sněmovní výbor pro životní prostředí.

Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv na české území odmítá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď