Prezident Pavel se v Berlíně sešel se Steinmeierem, Scholzem a krajany

foto Nově zvolený český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier vystoupili na tiskové konferenci, 21. března 2023, Berlín.

Berlín - Český prezident Petr Pavel a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier se při dnešním setkání v Berlíně shodli, že vztahy jejich zemí jsou přátelské a na vysoké úrovni a že hodlají usilovat o jejich další rozvoj. V plánu jsou schůzky na mezivládní úrovni a také výroční bilanční jednání prezidentů. Večer pak český prezident jednal s kancléřem Olafem Scholzem, který mu slíbil, že Německo v případě problémů s dodávkami energií nenechá Česko padnout. Scholz rovněž českému prezidentovi podle jeho slov řekl, že Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny.

Pavel si během návštěvy německé metropole prohlédl Památník berlínské zdi, kde uctil odkaz obětí rozdělení německé metropole. Sešel se zde také s krajany a této schůzky se zúčastnili i zástupci slovenské komunity.

Vrcholem oficiální návštěvy bylo dopolední přijetí u prezidenta Steinmeiera, které bylo s vojenskými poctami. Do berlínského zámku Bellevue, který je sídlem spolkových prezidentů, doprovodila Pavla jeho žena Eva Pavlová, které se zde setkala se Steinmeierovou manželkou Elke Büdenbenderovou.

Na tiskové konferenci oba státníci ocenili velmi blízké přátelství, které Českou republiku a Německo pojí. Dnešní rozhovor s Pavlem podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v EU a NATO.

Steinmeier na dotaz ČTK, zda hledal s Pavlem i sporná témata, odpověděl, že tomu tak nebylo, ale že hovořili o věcech, ve kterých je možné spolupráci zintenzivnit. Za takové oblasti označil energetiku či ochranu klimatu. Pavel řekl, že se Steinmeierem chtějí již tak dobré vztahy obou zemí ještě více zlepšit, mimo jiné pravidelným výročním setkáváním. Na těchto schůzkách by rádi vývoj za uplynulý rok hodnotili. Český prezident hovořil rovněž o záměru rozšířit vzájemný takzvaný strategický dialog z ministerské úrovně na úroveň šéfů vlád.

Přátelské vztahy oba prezidenti chtějí dále rozvíjet. I proto Pavel pozval Steinmeiera ve druhé polovině roku do Prahy. Německý prezident přislíbil, že bude hledat vhodný termín, výslovně ale cestu do české metropole nepotvrdil. Steinmeier naopak pozval Pavla k sobě na letní slavnosti, kterých by se český prezident chtěl zúčastnit.

O bilaterálních vztazích Pavel pozdě odpoledne na závěr návštěvy Berlína jednal také se Scholzem. Kancléř se podle prezidenta vstřícně vyjádřil k rozšíření strategického dialogu z ministerské úrovně na úroveň šéfů vlád. S premiérem Petrem Fialou o tom chce Scholz hovořit na nadcházejícím summitu Evropské unie.

Tématy u jednání u Scholze byla i podpora Ukrajiny a energetická krize. Pavel novinářům sdělil, že kancléř mu řekl, že pokud jde o dodávky energií, tak se Česká republika v případě problémů může spolehnout na německou solidaritu. K Ukrajině Scholz poznamenal, že Německo je připraveno napadenou zemi dlouhodobě podporovat, což Pavel vnímá jako důležitý signál německého postoje.

Během dne si Pavel v německé metropoli prohlédl Památník berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse, která se do historie zapsala řadou dramatických útěků na Západ, mimo jiné okny či tunely. Ne vždy se útěk do západní části Berlína zdařil. Oběti zdi, kterých je nejméně 140, mají v památníku pietní místo. U něj Pavel společně s manželkou položili věnec.

V areálu památníku na Pavla čekali zástupci české a slovenské komunity v Německu, někteří z nich prezidenta vítali s českými vlajkami. S krajany Pavel s manželkou diskutovali a dostali od nich obrázky nakreslené dětmi či leporelo české školy Rhein-Main z hesenského Neu-Isenburgu.

Odpoledne přednesl prezident projev v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP), ve kterém varoval před nejednotou Západu nejen vůči Rusku, ale i ve vztahu k Číně. Řekl také, že letošní rok bude ve válce na Ukrajině rozhodující, neboť ani jedna ze stran nebude mít kapacitu k dalším velkým ofenzivám, proto je nyní nezbytné Ukrajině rychle poskytnout zbraně na obranu.

Oproti původnímu programu, na kterém měl jednání s experty opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční a bezpečnostní politiku, se na českém velvyslanectví Pavel sešel s šéfem Mnichovské bezpečnostní konference Christophem Heusgenem. Hovořil s ním o ruské invazi na Ukrajině a také o roli Číny a otázce Tchaj-wanu. Na ambasádě jednal také se Steinmeierovým předchůdcem Joachimem Gauckem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď