Pětikoalice preferuje dohodu se Zemanem na ministrech, nominaci měnit nehodlá

foto Ilustrační foto - Zbyněk Stanjura vystoupil 12. října 2021 v Praze na tiskové konferenci poslaneckého klubu ODS.

Praha - Pětikoalice Spolu s Piráty a STAN preferuje dohodu s prezidentem Milošem Zemanem ohledně kandidátů na ministry nového kabinetu. Měnit nominaci ale nehodlá. Chce přesvědčit Zemana, že odpovědnost při skládání vlády leží na premiérovi, nikoli prezidentovi. Po společném jednání klubů Spolu to novinářům řekl předseda sněmovní frakce ODS Zbyněk Stanjura. Od prezidenta očekává, že nominace schválí tak, jak je předloží Petr Fiala (ODS) pověřený skládáním kabinetu. Česko podle Stanjury nepotřebuje soudní spory ohledně kompetencí hlavy státu, velký spor ústavních institucí. Odpověděl tak na dotaz, zda koalice dnes jednala o plánech na případný spor s prezidentem včetně kompetenční žaloby.

Zeman minulý týden uvedl, že s jedním kandidátem na ministra nesouhlasí, ani on, ani Fiala nejmenovali, o kterého jde. Podle politiků koalice nemá prezident možnost kandidáta na ministra "vetovat". Spor se podle médií týká kandidáta Pirátů na ministra zahraničí Jana Lipavského.

V debatě s prezidentem chce koalice podle Stanjury použít i Zemanova slova z dob, kdy byl premiérem a kdy tvrdil, že nominaci ministrů má mít v rukou předseda vlády, nikoli hlava státu. V roce 1998 Miloš Zeman tehdy v roli předsedy ČSSD a budoucího předsedy vlády vyjádřil přesvědčení, že prezident nemá podle ústavy právo odmítnout některého z ministerských kandidátů. Tisk v té době uváděl, že důvěru tehdejšího prezidenta Václava Havla nemají jako případní kandidáti na funkce ministra zahraničí a ministra vnitra Jan Kavan a Václav Grulich. "Naprosto chápu právo pana prezidenta mít informace o těchto záměrech..., ale pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by to bylo v rozporu s příslušným článkem ústavy," řekl Zeman v červenci 1998. Prezident Havel vládu premiéra Zemana i s ministry Kavanem a Grulichem ten samý měsíc jmenoval.

Zeman plánuje Fialu jmenovat v pátek. Podle Stanjury nemají strany jiné informace, než že by se tak mělo stát na zámku v Lánech. Prezident je nicméně dosud hospitalizován, do Ústřední vojenské nemocnice byl převezen z Lán 10. října.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď