Pětice policistů z Iráku se kvůli omezení činnosti vrátí do ČR

foto Ilustrační foto - Policejní prezident Jan Švejdar.

Praha - Pětice českých policistů se kvůli omezenému provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do České republiky. Na twitteru o tom dnes informoval policejní prezident Jan Švejdar. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku, dodal. Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace.

"Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku," napsal Švejdar. Také Rendlová zdůraznila, že mise policistů nekončí.

Čeští policisté cvičí irácké kolegy od roku 2017. Vyučují je základní policejní činnosti z taktického i administrativního hlediska. Mise se střídají po šesti měsících, na místě je vždy pět členů policejního sboru. "Iráčtí policisté z výcvikového tábora odjeli, v současnosti tedy není komu předávat zkušenosti," doplnila Rendlová.

Necelá čtyřicítka českých vojáků v misi Severoatlantické aliance v Iráku zůstává. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil předchozí vyjádření, že vojáci jsou v pořádku a Česko své případné další kroky koordinuje se spojenci v rámci NATO.

Video: Babiš nevidí nebezpečí pro Čechy kvůli Íránu
09.01.2020, 13:52, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že policisté, čeští vojáci i další občané v Iráku jsou v bezpečí. Dodal, že pro případnou evakuaci vojáků a policistů má Česko blokované prostředky. Rada konstatovala, že situace je aktuálně stabilizovaná a napětí se snižuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď