Peter Lipa na festivalu Vyšehraní představí i písně z nového alba

foto Ilustrační foto - Slovenský hudebník Peter Lipa na snímku z 21. listopadu při rozhovoru s ČTK v Praze.

Praha - Zpěvák a skladatel Peter Lipa, který v neděli vystoupí na pražském festivalu Vyšehraní, představí také písně z nového alba. Nahrávku s názvem Dobré meno již v metropoli uvedl na křtech 10. a 11. května v klubu Jazz Dock. Na album příznivci čekali od roku 2013, kdy vyšla Návštěva po rokoch s texty Milana Lasici. "Už je taková doba, že není třeba chrlit jednu desku za druhou," řekl ČTK hudebník označovaný za "krále slovenského jazzu".

Festival Vyšehraní po letech opouští Vyšehrad a stěhuje se na Žižkov. Lipa zahraje na koncertu v prostorách Žižkostela a představí i některé skladby z nového alba. "Na festivalu člověk nemá tolik času jako na samostatném koncertě, takže se musí program trochu zkrátit. Určitě budu prezentovat část nové desky, ale posluchači vždy chtějí slyšet staré známé skladby," řekl Lipa.

Nahrávka Dobré meno obsahuje 13 autorských písní. "Natáčet ve studiu byl pro mě vždycky svátek. Dodnes to tak platí a nejinak tomu bylo i v případě alba Dobré meno. Můj koncept je skoro vždy stejný. Nejdříve texty, potom první demoverze, potom setkání s kolegy, příprava, zkoušky, nahrávání, mixáž, mastering, obal - a nosič je na světě," řekl. Zpěvák zpočátku nevěděl, jestli bude album nahrávat naživo ve studiu, nebo po stopách u počítače. "Můj syn Peter mne přesvědčil, abychom se s trochu rozšířenou sestavou o kytaru a perkuse vydali do studia a zkusili takto staromódně nahrát již nacvičené písničky. Tímto způsobem vzniklo devět věcí," prozradil Lipa.

Známý jazzman na Slovensku album pokřtil 29. dubna v klubu Babylon a 30. května chystá křest v brněnském klubu Radost. Speciální turné k desce neplánuje. "Já mám turné v podstatě celý život, ale samozřejmě na všech koncertech nové album představím," podotknul.

Mezi potenciálními hity na novém albu je skladba Problémy s problémami připomínající tvorbu mexicko-amerického hudebníka Carlose Santany. "Svět hudby má své ikony, lidi, kteří mají specifický zvuk. Já mám Santanu rád, podle mě skloubil mollovou písničkovou harmonii s blues, což je velmi dobrá kombinace. Proto jsem udělal písničku, která je takovou vědomou santanovskou citací," uvedl Lipa.

Pětasedmdesátiletý Peter Lipa je uznávaný nejen v Česku, ale je jazzovou osobností evropského formátu a bývá ozdobou jazzových festivalů. K aktivitám majitele lehce nakřáplého zemitého hlasu patří i organizování a moderování proslulých Bratislavských jazzových dnů. Zpívat začal rodák z Prešova ve dvaceti jako amatér ve studentských kapelách Struny a Istropolitana. Později působil v řadě formací, mimo jiné Blues Five, Revival Jazz Band, Blues Band Luboša Andršta nebo Combo Petera Lipu. V současnosti vystupuje se svým Bandem nebo s kapelou syna Petera, který hraje na klávesy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď