Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022

foto Laureáti (zleva) Jan Štípek, Karolína Miková, Julie Ptáčková a Patrik Pařízek se zúčastnili tiskové konference 24. ročníku soutěže nejšikovnějších dětí ČR Zlatý oříšek, 17. ledna 2023, Praha.

Praha - Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022, která je určená pro talentované děti od šesti do 14 let. Mezi oceněnými jsou sportovní talenty, hudebníci a tanečníci. Cenu dostali i autorka povídek a románů a vítěz matematických a logických soutěží. Za své nadání vítězové 24. ročníku soutěže obdrželi šek v hodnotě 20.000 korun.

Fotogalerie

Cenu si dnes odnesl čtrnáctiletý sportovní lezec Jan Štípek z Ústí nad Labem. Ve své disciplíně získal mimo jiné titul mistra Evropy v obtížnosti a mistra ČR v rychlosti a v boulderingu. K jeho dosavadním úspěchům patří rovněž deváté místo na mistrovství světa v Dallasu. Nyní se mladý lezec, který poprvé vyzkoušel lezeckou stěnu v šesti letech, připravuje na mistrovství do Koreje.

Třináctiletá baletka Karolína Miková se vedle tance věnuje rovněž karate. Obě disciplíny má laureátka ráda stejně a v obou je úspěšná. Loni vyhrála třeba národní kvalifikaci Dance World Cup a v témže roce se stala vicemistryní Evropy v soutěži karatistů. Tanci se věnují i Julie Ptáčková a Patrik Pařízek. Jejich doménou jsou ale standardní a latinskoamerické tance. V roce 2022 se stali mistry ČR v deseti tancích a rovněž v latinskoamerických tancích.

Za autorskou literární tvorbu porotci vyznamenali čtrnáctiletou Magdalénu Paťhovou. Svou první povídku napsala v osmi letech, nyní má na svém kontě knihy jako Svědek všeho dění a Varhany. Některé knihy píše po vzoru svého nejoblíbenějšího spisovatele Aloise Jiráska v barokní češtině. Petr Beran z Českých Budějovic si cenu odnesl za své matematické schopnosti a logické myšlení. Jedenáctiletého Petra k účasti ve Zlatém oříšku doporučila jeho učitelka z Mensy. Vítěz soutěží jako Matematický Klokan a Logická olympiáda rád hraje hry a zkouší hlavolamy.

Hru na více hudebních nástrojů zvládají skvěle dvanáctiletí Janek Paška a Sebastian Cretan. Janek hraje na bicí, elektrickou kytaru a na klavír a ještě zpívá a tančí ve folklorním souboru. Sebastian začal hrát ve třech letech na zobcovou flétnu, později přidal pozoun, klavír a baryton. Nyní má za sebou třeba sólový koncert na klavír na festivalu Dvořákova Praha.

Soutěž Zlatý oříšek je podle hlavního organizátora soutěže Jiřího Kotmela otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které mají za sebou významné úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného. Soutěž nemá kategorie, staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech.

Ve 24. ročníku soutěže organizátoři obdrželi 156 přihlášek. Z nominovaných určila komise 21 finalistů. Nejčastěji se jednalo o sportovce, čtyři finalisté jsou hudebníci, tři všestranní umělci a čtyři účastníci finálového kola se věnují jiným oborům. Z účastníků závěrečného kola vybrali další porotci sedm vítězů.

Mnoho dětí, které se soutěže v minulosti zúčastnily, dosáhla později vrcholových úspěchů. Patří mezi ně například šachista David Navara, vědec Marek Mráz nebo klavírista Lukáš Vondráček. Cenu si v minulosti odnesly i pěvecký sbor Boni Pueri nebo taneční soubor Baby Balet Praha.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď