Personalizované tištěné časopisy – máme se na co těšit?

Společnost Quad Graphics nabízí personalizované texty a nabídky na titulních stranách časopisů a na jejich reklamních stránkách uvnitř časopisů. Podle společnosti mají prodejci spoustu dat o svých zákaznících, tak proč je nevyužít? Předplatitelé dostanou svůj časopis s oslovením křestním jménem a budou si moci prohlížet reklamy odpovídající jejich věku, demografické skupině, místu kde žijí a jejich “osobnosti”. Podle Quad Graphics to nutně povede k větší loajalitě a tím pádem ke zvýšení prodejů.

Nehleďme nyní na to, že GDPR právě něco takového zakazuje, resp. vyžaduje předchozí informovaný souhlas a ten “kupodivu” dává čím dál tím méně osob, jakmile si mohou opravdu přečíst, s čím by měli souhlasit.

Jde o to, zda má resp. bude mít Quad Graphics pravdu, nebo ne. Zda opravdu jejich nabídka povede ke zvýšení loajality zákazníků a tím přirozeně k vyšším prodejům. Nebo jestli vyhrají prodejci, kteří vsadí na to, že vyšší důvěru svých zákazníků získají tím, že budou respektovat ochranu soukromí svých zákazníků. V angličtině se tomu říká customer empowerement. Mezi intelektuály je to jasné již dnes – vítězí soukromí podobně jako mezi nimi vítězí snaha chránit přírodní prostředí. Uvidíme však, jak to dopadne mezi námi lidmi všeobecně. Je to totiž zajímavé: mezi lidmi, prosazujícími ochranu soukromí, se za “toužebný cíl” považuje stav, kdy např. prodejce bot, které si ráda kupujete, bude mít podstránku na svém webu pouze pro vás. Na tuto podstránku vám bude dávat informace o novinkách, které vás zajímají, rady jak jejich boty ošetřovat a další. Jak se to ale liší od nabídky Quad Graphics? Jeden rozdíl je podstatný. Zatímco v případě Quad Graphics vše začíná od vás, vašeho zájmu o konkrétní značku bot a vaší komunikaci s výrobcem, na jejímž základě podle vašeho přání výrobce zřídí vaší podstránku na svém webu, v případě Quad Graphics se efektivně využívají data o vás, která ale nekontrolujete, nepatří vám. Jako by vaše “osobnost” patřila firmě Quad Graphics.

Nicméně výsledek se nemusí ani v jednom případě tolik lišit. Nebo se lišit bude a výrazně? Nechme se překvapit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď