Personalisté: Zájem o brigády je malý, mzdy budou vyšší

foto Brigádnici pracují na česačce chmele - ilustrační foto.

Praha - Zájem firem o brigádníky v Česku je letos podobný jako před rokem, naopak uchazečů je málo, ačkoliv mzdy mírně vzrostly. Brigádníky i letos nejvíce lákají administrativní pozice, manuálně pracovat nechtějí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

"Nabídka brigád se vrací k normálu před pandemií. Nabídky jsou opět ve všech oblastech, jako jsou například služby, cestovní ruch, gastronomie. Objevují se více i oblíbené přivýdělky v administrativě a je zvýšená poptávka ve výrobě, logistice a maloobchodu, kde firmy řeší zástupy za zaměstnance na dovolené," řekl šéf marketingu agentury Manpower Jiří Halbrštát.

Dlouhodobé letní brigády na celé prázdniny v ubytování, stravování a cestovním ruchu obsazují podle něj firmy a podnikatelé s předstihem v květnu a červnu. Celé léto se ale budou objevovat nové nabídky, protože firmy často hledají záskoky nebo výpomoc na poslední chvíli. Tyto nabídky bývají navíc lépe placené z důvodu urgence. Letní práci v kempu, hotelu nebo na festivalu je dobré domlouvat dlouho dopředu.

Nabídka sezonních brigád bývá každoročně na podobné úrovni, uvedla šéfka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková. Po brigádnících a sezonních pracovnících je největší poptávka v gastronomii, dále ve výrobě na pozice nekvalifikovaných dělníků, ve skladech a v Praze i v kurýrních službách a fast foodech, zájem ze strany uchazečů je však nejčastěji o práci v kanceláři. O manuální brigády je zájem stále nižší, dodala.

Agentura Hays zájem o brigádníky mezi korporátními klienty eviduje letos mizivý. Důvodem je podle ní úbytek zájmu o sezonní pracovní sílu do firem. Pokud firmy hledají brigádníky nebo zaměstnance na zkrácené úvazky, zpravidla je to na dlouhodobější spolupráci, nikoliv pouze na pár týdnů, jak tomu bývalo v minulosti, uvedla agentura. Příčinou jsou obvykle úsporná opatření ve firemních rozpočtech a hledání zástupu práce mezi interními silami, míní Martina Papoušková z Hays.

Ze strany uchazečů je podle Součkové poptávka po brigádách sezonního typu v poslední době nižší. Kde však mezi Čechy zájem roste, je přivýdělek ke stávajícímu zaměstnání. Ve většině případů ovšem nabídky firem nejsou kombinovatelné s jinou prací, řekla.

Mzdy rostly letos jen velmi mírně, uvedla Součková. Za práci ve skladu v loňském roce si brigádníci v Praze vydělali průměrně 150 Kč za hodinu, letos je to 160 Kč za hodinu. Mimo hlavní město nejsou mzdy brigádníků ve skladech o moc rozdílné a pohybují se od 145 do 155 Kč za hodinu.

Průměrně jsou podle Halbrštáta nabídky kolem 150 Kč/hod. a velmi často jsou za 170 Kč. Například nárazová vykládka kamionu může být za 190 Kč, uvedl. "Máme také brigádu v e-shopu, kde hledáme lidi jen na neděli, a to s němčinou. Zde si brigádník vydělá 250 Kč za hodinu," řekl. Sazba zohledňuje také dostupnost pracoviště. Například logistická centra na periferii Prahy hledají brigádníky za 200 Kč, což je více, než platí firmy uvnitř města.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď