Pence odmítl použít proti Trumpovi 25. dodatek

foto Ilustrační foto - Americký víceprezident Mike Pence

Washington - Viceprezident Spojených států Mike Pence v dopise šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové oznámil, že odmítá uplatnit 25. dodatek ústavy a prohlásit prezidenta Donalda Trumpa za neschopného výkonu funkce. Tento postoj se všeobecně očekával, dnes dopoledne místního času (odpoledne SEČ) demokraté přejdou k prosazování ústavní žaloby, napsala agentura AP. Sněmovna reprezentantů přesto v noci na dnešek schválila výzvu, aby Pence 25. dodatek použil. Navrhovaná ústavní žaloba reaguje na události minulé středy, kdy dav Trumpových příznivců zaútočil na budovu Kongresu, kde se právě projednávaly výsledky prezidentských voleb. Republikáni v Kongresu se začínají odklánět od prezidenta Trumpa.

Pence v dopise citovaném agenturou AP uvedl, že mechanismus 25. dodatku by neměl být používán "jako prostředek k potrestání nebo uzurpaci", ale vyhrazen pro případy zdravotní nebo duševní nezpůsobilosti. "Nevěřím, že takový postup je v nejlepším zájmu našeho národa nebo v souladu s naší ústavou," uvedl Pence podle agentury Reuters.

Pence vyzval Kongres, aby se spíše než na vzájemné spory soustředil na hladké předání moci. Pelosiová již dříve prohlásila, že pokud Pence odmítne použít 25. dodatek ústavy, Sněmovna reprezentantů přejde k prosazování ústavní žaloby. Na to, aby prošla Sněmovnou reprezentantů, stačí prostá většina, a tu demokraté v této komoře mají. Již nejméně čtyři republikánští kongresmani oznámili, že budou hlasovat pro impeachment prezidenta Trumpa.

V úterý pozdě večer místního času většina členů Sněmovny souhlasila s výzvou pro viceprezidenta Pence, aby použil 25. dodatek ústavy. Výzva nemá žádnou právní závaznost a někteří demokraté proto prohlásili, že toto hlasování bylo "totální ztrátu času".

Příslušný výbor Sněmovny reprezentantů také schválil parametry, podle kterých se bude řídit dnešní diskuse a následné hlasování o žalobě na Donalda Trumpa. Pelosiová jmenovala devítičlenný tým, který proceduru hlasování o impeachmentu povede, v jeho čele stojí Jamie Raskin.

Republikáni v Kongresu se začínají odklánět od prezidenta Trumpa

Mezi republikány v Kongresu začíná slábnout mnohaletá neochvějná podpora prezidenta Donalda Trumpa. Nejméně tři republikánští kongresmani v úterý uvedli, že podpoří ve Sněmovně reprezentantů ústavní žalobu za "podněcování ke vzpouře", kterou v souvislosti s nedávnými nepokoji v sídle Kongresu chystají demokraté. Se snahou opozice souhlasí i nejmocnější republikán v Kongresu senátor Mitch McConnell, který ji mimo jiné považuje za možnost, jak Republikánskou stranu od Trumpa distancovat, napsal list The New York Times (NYT).

Ochotu hlasovat pro impeachment Trumpa veřejně z řad republikánů deklarovali kongresmani John Katko, Adam Kinzinger a Liz Cheneyová, dcera někdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho, která je třetí nejvýše postavenou republikánkou ve Sněmovně reprezentantů.

"Prezident Spojených států svolal dav, shromáždil ho a zažehl plameny tohoto útoku. Žádný americký prezident nikdy víc nezradil svůj úřad a svou přísahu na ústavu. Budu hlasovat pro impeachment prezidenta," prohlásila Cheneyová. Podle NYT by se k ní nakonec mohly připojit asi dvě desítky jejích spolustraníků.

K podobnému postoji se začíná klonit i McConnell, šéf republikánské většiny v Senátu, který byl čtyři roky jedním z nejbližších Trumpových spojenců v zákonodárném sboru. Podle zdrojů serveru Axios je nyní asi 50procentní šance, že ústavní žalobu nakonec podpoří. Pokud by se tak skutečně rozhodl učinit, měla by žaloba vzhledem k McConnellovu vlivu výrazně větší šanci na úspěch. Podle Axios by se jednalo o "jedno z nejvíce šokujících a usvědčujících hlasování v historii americké politiky".

McConnell by podle NYT mohl k takovému kroku přistoupit z velké zčásti kvůli tomu, aby vyvázal Republikánskou stranu z Trumpova vlivu a pomohl ji distancovat se od kontroverzního prezidenta. Podle zdrojů Axios 78letý senátní veterán také bojuje o svůj odkaz - chce vystoupit jako obránce Senátu před slovními útoky prezidenta i před fyzickými hrozbami od jeho podporovatelů.

Trump přitom ztrácí podporu i u lídra republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho. Ten se sice veřejně za ústavní žalobu nepostavil, v zákulisí však podle NYT u spolustraníků v Kongresu zjišťoval, zda by měl podporu, pokud by Trumpa veřejně vyzval k rezignaci. Společně s dalšími čelnými republikány ve sněmovně pak řadové kongresmany nepřesvědčuje, aby žalobu v dnešním hlasování nepodpořili.

Minulou středu Trumpovi příznivci vnikli do budovy Kapitolu, ve které členové obou komor potvrzovali výsledky listopadových prezidentských voleb. Končící šéf Bílého domu bez důkazů tvrdí, že volby byly zfalšované, a na mítincích i na sociálních sítích své voliče k nepokojům burcoval. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Sněmovna by mohla ústavní žalobu schválit už dnes - stačí k tomu prostá většina hlasů, kterou demokraté v této komoře mají. Poté by následovalo hlasování v Senátu, kde je k odsouzení prezidenta potřeba dvoutřetinová většina. K ní by demokrati potřebovali 17 republikánů. Trumpovo funkční období skončí 20. ledna.

Pro demokraty je především lákavá možnost prosadit v Senátu hlasování o zablokování možnosti Trumpovy kandidatury v příštích prezidentských volbách. K tomu by stačila prostá většina, právní experti se však neshodují v tom, zda je předtím nutné prezidenta odvolat dvoutřetinovou většinou, napsala agentura Reuters. Trump již dříve uvedl, že plánuje ucházet se znovu o prezidentský úřad, a to v roce 2024.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď