Pelosiová chce rozšířit parlamentní spolupráci, Čína uvaluje sankce

foto Nancy Pelosiová (uprostřed) s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen v Tchaj-peji 3. února 2022.

Tchaj-pej - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová při svém dnešním vystoupení v tchajwanském zákonodárném sboru uvedla, že by chtěla rozšířit s Tchaj-wanem spolupráci na parlamentní úrovni. Později se rovněž sešla a prezidentkou Cchaj Jing-wen, klerá jí poděkovala za pevnou podporu. Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila s platností ode dneška ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu.

Fotogalerie

"Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě," prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.

"Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti," prohlásila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. "Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost," dodala.

V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj "silný protest" a varovala USA, že "zaplatí cenu za své vlastní chyby". "Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné," řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí "praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu".

Kromě politických činitelů se podle stanice BBC Pelosiová sejde i se zástupci občanské společnosti, konkrétně třemi prominentními prodemokratickými aktivisty, a zástupci z byznysu, především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC.

BBC uvedla, že partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu. Nový americký zákon týkající se investic do počítačových čipů označila Pelosiová za příležitost pro další partnerství.

Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby.

Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně, konkrétně jde o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes prohlásilo, že avizovaná čínská vojenská cvičení v okolí ostrova jsou "snahou o zničení regionálního míru a stability". "Tchaj-wan je ve zvýšené pohotovosti a na cvičení zareaguje včasně a vhodně," řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva obrany.

Pelosiová na Tchaj-wan přiletěla v úterý v odpoledních hodinách. Čína na přistání reagovala mimo jiné oznámením několikadenních vojenských cvičení s ostrou střelbou v šesti různých oblastech v okolí ostrova.

Návštěva Pelosiové v Tchaj-peji vyvolala v okolních zemích silné reakce

Plánované čínské manévry podle Tchaj-wanu vážně ohrožují suverenitu ostrova

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď