PBS výrobu nepřerušila

foto

Koronavirová krize náhle udeřila na řadu odvětví. Letecký sektor patří mezi ta odvětví, na která důsledky pandemie dopadly nejvíce. Přestože je tento obor v krizi, společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s. (PBS) stále vyrábí zařízení pro letecký průmysl.

Fotogalerie

Aktuální situaci vnímá podnik jako hrozbu pro své podnikání. Přesto se zdá, že první fázi koronavirové pandemie firma ve Velké Bíteši zvládla. „Po celou dobu jsme ve vedení PBS měli na paměti, že prioritu má zdraví nás všech. Podnikli jsme veškerá možná opatření proto, abychom zajistili zdraví našich zaměstnanců, jejich rodin a dále zástupců dodavatelů a odběratelů. Do preventivních opatření jsme průběžně investovali asi dva miliony korun. Měli jsme připraven i krizový plán pro případ, že bychom na nějakou dobu museli přerušit výrobu. K tomu ale naštěstí nedošlo, vyrábíme dál, a dokonce postupně obnovujeme i naše plány na vývojové projekty,“ říká Milan Macholán, generální ředitel podniku.

Vývoj nových a výkonnějších pohonných turbínových jednotek se PBS daří realizovat i díky podpoře státu a EU. Vývoj pohonných turbínových jednotek pro letecký průmysl je velmi finančně i časově náročný a podpora státu, resp. EU je v tomto procesu klíčová. PBS oceňuje, že i v této složité situaci si vláda uvědomuje, že je důležité jak podporovat podniky ohrožené aktuální koronavirovou krizí, tak zachovat a podporovat hi-tech technologie, a tím zajistit stabilitu české ekonomiky. Český stát jako jednu z priorit vidí v podpoře vědy, vývoje a technologií. Spojením průmyslových tradic, výzkumného zázemí a podnikatelských a inovačních dovedností má Česká republika mimořádnou šanci zařadit se mezi nejpokrokovější země.

PBS Velká Bíteš se zabývá vývojem, výrobou a testováním turbínových pohonných jednotek pro letectví a energetiku. Je také přední evropskou slévárnou přesného lití, dodavatelem galvanických povrchových úprav a vysoce přesného obrábění. Nabízí výrobky a služby špičkové technické kvality s vysokou spolehlivostí a přidanou hodnotou zohledňující potřeby a specifika konkrétních zákazníků. Společnost většinu své produkce exportuje do více než 40 zemí světa. S více než 700 zaměstnanci patří v regionu Vysočiny mezi nejvýznamnější zaměstnavatele.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď