Pavlovi se zahraniční politikou radí Kolář, Schwarzenberg či Petříček

foto Ilustrační foto - Diplomat Petr Kolář (na snímku z 16. května 2018).

Praha - Prezidentu Petru Pavlovi budou se zahraniční politikou radit Petr Kolář, Karel Schwarzenberg nebo Michael Žantovský. Skupinu bude koordinovat ředitel zahraničního odboru hradní kanceláře Jaroslav Zajíček. Pavel se dnes poprvé s poradci sešel, řešili vztah ČR k Rusku a k Číně nebo koordinaci zahraniční politiky s vládou. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Eva Hromádková z komunikačního týmu prezidenta.

Členy skupiny zahraničně-politických poradců jsou bývalí velvyslanci Petr Kolář a Michael Žantovský, někdejší ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Tomáš Petříček a komentátoři Jiří Pehe a Jan Macháček. Poradci se budou scházet podle potřeby a aktuálních témat, jejich působení ve skupině je neformální a neplacené, uvedla Hromádková.

"Od svých poradců očekávám především otevřenost, a to nejen v jejich názorech a postojích, ale i ve zpětné vazbě a kritice mých kroků, pokud s nimi nebudou souhlasit," řekl Pavel. Tématy prvního setkání byly vztah Česka k Rusku a k Číně, koordinace zahraniční politiky prezidenta s vládou i se zahraničními partnery nebo role prezidenta v posilování postavení Česka ve světě.

Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové se chce Pavel k tématu zahraniční politiky setkávat s osobnostmi z různých konců názorového spektra, aby měl možnost vytvořit si ucelený pohled na aktuální témata ovlivňující českou zahraniční politiku. Proto podle ní vznikla neformální skupina uznávaných odborníků, kteří mají s touto oblastí dlouhodobé zkušenosti.

Zajíček uvedl, že má skupina sloužit ke konzultacím aktuálních i koncepčních otázek, například o tom, jaké části světa by měl prezident v daném čase navštívit a jaká rizika nebo přínosy s tím souvisí. "Nadhled a zkušenosti skupiny odborníků pomůžou zahraničnímu odboru získat širší perspektivu," doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď