Pavilon goril Rezervace Dja v pražské zoo přiblíží přírodu a život v Kamerunu

foto Novináři si mohli prohlédnout nový pavilon goril v pražské zoo s názvem Rezervace Dja, 21. září 2022, Praha.

Praha - Návštěvníci pražské zoologické zahrady se v novém pavilonu goril s názvem Rezervace Dja mohou těšit nejen na gorilí skupinu, ale i na atmosféru tropického deštného pralesa. Postarají se o to mimo jiné živá zeleň a reálné zvuky z expozic lidoopů. Kamerunský venkov zase přiblíží autentické artefakty ve školní třídě v pavilonu či figuríny a sošky. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Pavilon Rezervace Dja se návštěvníkům otevře 28. září.

Fotogalerie

Pavilon bude obývat šestičlenná skupina goril. Tvoří ji samice Shinda, Kijivu a Kamba, samec Ajabu a nově také pětadvacetiletý samec Kisumu a devítiletá samice Duni, která je dcerou slavné Moji. Kisumu se má v Praze stát vůdčím samcem skupiny a má zajistit pokračování chovu goril. Pavilon se stane domovem také pro guerézy pláštíkové, kočkodany, křečkomyši nebo kalony egyptské.

Atmosféru deštného pralesa utváří v novém pavilonu ozvučení jeho vnitřních prostor nahrávkami lomozu pralesních termitů, zpěvu ptáků nebo zvuku při praskání větví. Reálné zvuky pralesa pořídil v Biosférické rezervaci Dja v Kamerunu hudební skladatel Michal Rataj. V pavilonu návštěvníci uslyší také zvuk z vnitřku expozice, kterou obývají gorily nížinné a guerézy pláštíkové.

S kamerunskou florou se lidé seznámí v interiéru pavilonu. Rostliny byly podle ředitele zoo vybrané tak, aby odpovídaly oblastem, kde gorily v přírodě žijí. Spatřit tak lidé mohou třeba smokvoně či jedovaté rostliny z čeledi aronovitých. Živé rostliny doplňují nástěnné malby, jejichž autory jsou výtvarníci Roman Hudziec a Kryštof Krejča. I malby vznikaly podle fotografií pořízených v Biosférické rezervaci Dja v Kamerunu.

Život v Kamerunu přiblíží také expozice Africká škola. Ta je vytvořená tak, aby třída v pavilonu kopírovala vzhled reálné třídy v městě Somalom na okraji kamerunské rezervace. Přímo z kamerunské školy jsou v Praze třeba školní lavice. Původní jsou také masky, sošky a podobné artefakty, které vytvořili domorodci.

Expozici Rezervace Dja, jejíž výstavba začala na podzim 2019 a stála asi 262,3 milionu korun, postavila firma Strabag. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla mimo jiné kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Nový pavilon je umístěn mimo záplavovou oblast.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď