Pavel řekl Respektu, že chce po inauguraci nechat důkladně prohlédnout Hrad

foto Pražský hrad, chrám sv. Víta - ilustrační foto.

Praha - Zvolený prezident Petr Pavel chce po své březnové inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Pražském hradě. Týdeníku Respekt řekl, že prostředí na Hradě považuje za nevyhovující z bezpečnostního hlediska, obává se mimo jiné odposlechů. Výhrady má k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, který podle něj často nerespektoval základní pravidla a unikaly z něj informace.

Pavel v rozhovoru označil prostředí na Hradě za nevyhovující. Nechce tam pracovat, dokud se situace nezmění. Po inauguraci 9. března má v úmyslu nechat prostory Hradu prověřit. "To znamená důkladná technická prohlídka. Pokud bych tam šel jenom na zdvořilostní setkání, tak s tím problém nemám. Ale pracovat v těch prostorách před důkladnou prohlídkou určitě nebudu," řekl Respektu. Jeho obava se týká i možných odposlechů.

Za flagrantní porušení veškerých pravidel považuje, že na Hradě funguje soukromá bezpečnostní agentura. "Má téměř neomezený přístup ke všemu a nepodléhá policejní kontrole," uvedl. Proč na Hradě taková agentura působí, je podle něj dotaz na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře.

Vedle agentury sídlo prezidenta hlídá útvar pro ochranu hlavy státu, doplnil Respekt. Ten by měl podle dřívějšího vyjádření policejního prezidia Pavla automaticky chránit po inauguraci. Od voleb bezpečnost zvoleného prezidenta zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška. Pavel dříve v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že k části útvaru pro ochranu prezidenta nemá důvěru.

"Z informací, které mám k dispozici, tak ochranná služba prezidenta (...) skutečně fungovala jednoznačně na základě konkrétních zadání kancléře Mynáře. Častokrát nerespektovala základní pravidla pro výkon ochrany, docházelo k únikům informací," řekl Respektu Pavel. V takovém prostředí by nedokázal mít důvěru k lidem ve svém nejbližším okolí, dodal. O nastavení ochrany chce dnes mluvit s Vondráškem.

Deník N dnes napsal, že zhruba v polovině ledna hledala soukromá firma odposlouchávací zařízení v kancelářích prezidentova poradce Martina Nejedlého a kancléře Mynáře. Kromě toho se uskutečnila i kontrola sousedících kanceláří. Podle serveru není jasné, zda se nějaké odposlechy našly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď