Prezident je rád, že Senát podpořil kandidáty na soudce ÚS, jmenuje je v pondělí

foto Prezident republiky Petr Pavel (zcela vlevo) přednesl projev na schůzi Senátu Parlamentu ČR, který má schvalovat nominaci tří kandidátů na ústavní soudce, 31. května 2023, Praha. V pozadí zleva bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Praha/Brno - Prezident Petr Pavel je rád, že Senát výraznou většinou podpořil všechny tři kandidáty na ústavní soudce - někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Jmenuje je v pondělí v 16:30, uvedl Hrad v dnešním vyjádření. Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců přivítal také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Odpadla tak obava, že soud nebude moci rozhodovat o takzvaných plenárních věcech, tedy hlavně návrzích na rušení právních předpisů nebo jejich částí.

Fotogalerie

Také premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je rád, že se v Senátu našla široká shoda a Ústavní soud bude doplněn a může tak plnit svoji důležitou funkci. Uvedl to na twitteru. Všem třem poblahopřál.

Senát rozhodl v souladu s úterním doporučením svého výboru pro lidská práva. Ústavně-právní výbor před týdnem podpořil jen Wintrovu kandidaturu. Baxa získal v tajné volbě 63 ze 79 odevzdaných hlasů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů. Byli prvními třemi kandidáty, které nominoval Pavel.

"S potěšením se dozvídám, že Senát dnes výraznou většinou podpořil první trojici kandidátů na ústavní soudce. Podařilo se nám tak naplnit první díl naší společné ústavní odpovědnosti - zajistit plnohodnotné fungování Ústavního soudu," uvedl prezident s tím, že si váží veřejné diskuse, jež kolem nominací byla.

"Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků," poznamenal Pavel. Je přesvědčen, že všichni tři jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům.

"Máme radost, že Ústavní soud bude opět kompletní," uvedla v reakci mluvčí soudu Kamila Abbasi. Soud měl po odchodu Jaroslava Fenyka, Milady Tomkové a Jana Filipa jen 12 členů místo předpokládaných 15. Tento týden však končí další soudce, a to Vladimír Sládeček, jehož desetileté funkční období se dovrší v neděli.

"Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců ÚS vítám. Bylo tak odvráceno riziko, že by po odchodu profesora Sládečka klesl počet soudců pod 12, což je podmínka pro přijímání nálezů v plenárních věcech," uvedl na dotaz ČTK Rychetský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď