Páteční bouřky komplikovaly dopravu

foto Prahu zasáhla 14. srpna odpoledne silná bouřka a vydatný déšť. V ulici V podzámčí se vytvořila laguna, kterou odčerpávali hasiči.

Praha - Silné bouřky, které odpoledne zasáhly část Česka, komplikovaly dopravu hlavně na železnici a zaměstnaly hasiče. Do 19:00 zasahovali v souvislosti s počasím v 542 případech, hlavně v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Středočeském kraji a v Praze. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu ze zatopených míst. Na Trutnovsku museli evakuovat dětský tábor.

Fotogalerie

V Pardubickém kraji pomáhali hasiči po bouřích s přívalovými dešti na desítkách míst. Čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně. "Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl operační důstojník krajských hasičů.

Hladina Novohradky v Luži na Chrudimsku překročila v 18:00 nejnižší povodňový stupeň. O hodinu později zřejmě kulminovala. Stupeň bdělosti platil vpodvečer také na Svitavsku na Třebůvce v Mezihoří a Úsobrnském potoce v Jaroměřicích.

Mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí zaplavila voda po přívalovém dešti obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu. Provoz byl asi hodinu přerušený. Od 15:50 vlaky projížděly sníženou rychlostí.

V sousedním Královéhradeckém kraji museli hasiči po silné bouřce evakuovat dětský tábor na Trutnovsku. Asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování.

Železniční provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím krátce přerušen také v Libereckém kraji mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku. Na trať se dostalo kamení a bahno. "Bylo to na úseku několika set metrů," řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se povedlo vyčistit po 16:00.

Kvůli počasí nejezdily osobní vlaky ani rychlíky mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Provoz zastavil kolem 17:10 výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu. V 19:30 se vlaky na této trati opět rozjely.

Hasiči v hlavním městě museli v souvislosti s bouřkou a lijákem zasahovat téměř u 50 případů. Odčerpávali vodu ze sklepů a zatopených částí silnic nebo odstraňovali spadlý strom.

Silný déšť komplikoval také tramvajovou dopravu. Kolem 17:30 zhruba na 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Na více než hodinu byl přerušený i provoz linky 17 mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Důvodem bylo zaplavení křižovatky ulic Pod Lisem a Povltavská v Troji.

Padlé stromy odstraňovali také středočeští hasiči, jimž kvůli bouřkám stoupl počet výjezdů zatím na zhruba čtyři desítky. V Kutné Hoře pomáhali u vyplaveného panelového domu. "Na střeše se ucpal odtok," uvedl jejich mluvčí Jaroslav Gabriel. V Dřetovicích a Stehelčevsi na Kladensku odčerpávali vodu. Na Benešovsku, Kolínsku a v okresech Praha-západ a Praha-východ odstraňovali padlé stromy.

V Olomouckém kraji odpoledne hasiči vyjížděli ke zhruba pěti desítkám zásahům souvisejícím s počasím. "Jedná se o splavené bahno z polí a popadané stromy. Čerpalo se i několik sklepů. Události soustředěny do okresů Šumperk, Přerov a Olomouc," uvedl mluvčí Radek Buryánek. Například v Přerově odstraňovali hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění.

Praha

V souvislosti s odpolední bouřkou provázenou silným deštěm museli pražští hasiči vyjíždět k 50 zásahům. Čerpali vodu ze sklepů a zatopených silnic a odstraňovali spadlý strom. Bouřka v hlavním městě také komplikovala provoz tramvají a vlaků. Kvůli výpadku proudu po zásahu bleskem byl zhruba na dvě hodiny přerušen provoz na železnici mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Vyplývá to z informací na webu Českých drah, pražského dopravního podniku a na twitterovém účtu hasičů.

Na měřicích stanicích na severním a západním okraji Prahy spadlo za hodinu v bouřce 50 až 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vlaky mezi smíchovským nádražím a Radotínem na frekventované trati z Prahy do Berouna přestaly jezdit kolem 17:10. Důvodem byl výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu. V 19:30 se vlaky mezi Smíchovem a Radotínem opět rozjely.

Vlakovou dopravu v hlavním městě už dnes po poledni narušila krádež kabelů na nádraží ve Vršovicích. Provoz mezi Hostivaři a hlavním nádražím je stále omezený. Část vlaků jezdí odklonem přes Malešice.

Silný déšť komplikoval také tramvajovou dopravu. Kolem 17:30 zhruba na 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Na více než hodinu byl přerušený i provoz linky 17 mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Důvodem bylo zaplavení křižovatky ulic Pod Lisem a Povltavská v Troji.

V souvislosti s odpolední prudkou bouřkou provázenou vydatným deštěm vyjížděli pražští hasiči zatím k 50 událostem. Šlo o zatopené sklepy a laguny na komunikacích. "V několika případech spadl strom na vozovku, v jednom případě hasiči odstranili spadlou střechu z komunikace," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Liberecký kraj 

Hasiči na Trutnovsku dnes odpoledne po silné po bouřce evakuovali dětský tábor. Asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči v Královéhradeckém kraji v souvislosti se silnými bouřkami evidují asi 50 událostí. Nejvíce výjezdů měli na Trutnovsku.

Provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím přerušen také v Libereckém kraji na železnici v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku.

Na trať se při bouřce dostalo kamení a bahno. "Bylo to na úseku několika set metrů," uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se podařilo vyčistit po 16:00. "Od 16:15 je obnovená plná rychlost vlaků," dodal Illiaš.

Meteorologové pro většinu České republiky vydali na dnešní odpoledne a večer výstrahu před vysokým nebezpečí bouřek. Ojediněle při nich může napršet až 60 milimetrů a doprovodit je může krupobití.

Olomoucký kraj

Především popadané stromy a čerpání vody řeší hasiči v Olomouckém kraji v souvislosti se silnou bouřkou, která se tudy prohnala dnes odpoledne. Na kontě mají tři desítky výjezdů, sdělil dnes ČTK jejich mluvčí Radek Buryánek. Jde především o okolí Loštic na Olomoucku a Přerov a okolí. Hasiči stále v terénu zasahují, uvedl mluvčí.

"V současné chvíli řešíme zhruba 30 událostí napříč krajem. Jedná se o spadlé stromy a čerpání vody po průtrži," uvedl mluvčí hasičů. Například v Přerově odstraňují hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění. Vodu hasiči čerpají také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňují popadané stromy.

Pardubický kraj

Na desítky míst museli dnes odpoledne v Pardubickém kraji vyjíždět hasiči po bouřích s přívalovými dešti. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně, řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů.

"Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn. Zásahy hasičů budou ještě pokračovat.

Voda také zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Provoz na trati byl asi hodinu zcela přerušený. Od 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí.

Sledované vodní toky v povodí Labe a Moravy zatím nepřekročily nejnižší povodňový stupeň. Hladiny některých už začaly opadávat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď