Hokejisté po skvělém úvodu porazili za velkého přispění Pastrňáka Lotyše 5:1

foto Mistrovství světa v hokeji, skupina B, ČR - Lotyšsko, 19. května 2022, Tampere. Na snímku David Pastrňák.

Tampere - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v Tampere ve čtvrtém utkání základní skupiny B Lotyšsko 5:1 a připsali si tak na šampionátu druhé vítězství. Při svém prvním vystoupení na turnaji se gólem a nahrávkou blýskl útočník David Pastrňák.

"Pauza byla trochu znát. Celý den byl dlouhý, dolehl na mě jet lag a vzbudil jsem se strašně brzo. Začátek zápasu by se mi hodil tak na desátou ráno. První dny jsou ale vždycky takové. Pro nás to byl strašně důležitý zápas. Povedl se nám vstup, pak už jsme to až do konce měli pod kontrolou," řekl Pastrňák.

Národní tým po první třetině vedl vysoko 5:0. Skóre otevřel Hynek Zohorna, další branky přidali Roman Červenka, Michael Špaček, Tomáš Hertl a právě Pastrňák. Bilanci 1+1 jako Pastrňák měli i Červenka, Zohorna a Hertl, dvě asistence přidal David Krejčí. Lotyši se dočkali až zkraje třetí části díky zásahu Arturse Kuldy.

Dalším soupeřem výběru kouče Kariho Jalonena bude v sobotu od 19:20 SELČ Norsko, které má na kontě rovněž dvě výhry ze čtyř vystoupení, ale jen pět bodů, o dva méně než český výběr.

Pastrňák, jenže se zařadil do elitní útočné formace ke Krejčímu s Červenkou, dokazoval hned od úvodních sekund svou výjimečnost. Jen 17 od úvodního buly mu jich stačilo k tomu, aby nebezpečnou střelou prověřil pozornost Merzlikinse. Na druhé straně se musel mít na pozoru i Vejmelka při Rubinsově pokusu.

Ve čtvrté minutě našel Pastrňák po skvělé akci ideálně mezi kruhy Hronka, jehož vychytal opět Merzlikins. Na začátku páté minuty už šli ale Češi do vedení, když Merzlikins vyrazil ne zcela povedený Hertlův pokus od modré čáry jen k Zohornovi, ten obkroužil jeho beton a snadno skóroval.

Na trestnou lavici musel záhy Batna a k využití výborně hrané přesilovky stačilo českým hokejistům jen málo přes půl minuty. Po 56 sekundách od vedoucího gólu se po Pastrňákově dokonalé nahrávce prosadil kapitán Červenka. V sedmé minutě už to bylo 3:0, když kotouč vybojoval v útočném pásmu Flek, našel Špačka a ten po rychlém manévru zakončil bekhendem mezi betony lotyšského gólmana.

Další gól přišel v polovině 17. minuty, kdy se snažil ze vzduchu dorážet Blümel. Právě kvůli tomu rozhodli sudí o kontrole platnosti branky na videu. Po ne zcela přehledné situaci byl gól přiznán Hertlovi, jenž bojoval před brankovištěm.

"Potřeboval jsem takový gól dát, měl jsem dvě dorážky baseballovým stylem, dostal jsem ho tam. Je to důležité i pro mě, protože to nemůže být o jedné lajně. Jsem rád, že to naší lajně šlo. Že i ta hra může být zábava," prohlásil Hertl.

V končící 19. minutě ale bylo při akci Krejčího s Pastrňákem vše zcela jasné - souhra dvou bývalých parťáků z Bostonu přinesla první Pastrňákův gól v Tampere po Krejčího skvostné nahrávce.

Od druhé třetiny nahradil Merzlikinse v lotyšském brankovišti Šilovs. A čeští hokejisté hodně ubrali z tempa. Zatímco první třetinu ovládli na střely mezi tyčky drtivým poměrem 17:3, druhou část v tomto ohledu prohráli 4:8.

S tím výrazně ubylo vzruchu před lotyšskou brankou. Práci měl naopak Vejmelka s pokusy Jelisejevse a Čuksteho. Ve 36. minutě Batna nepříjemně zasáhl u hrazení Vránu, který se jen těžce zvedal z ledu, a přestože pak naskočil na další střídání, na střídačku odkulhal. Následně ve hře čtyři na čtyři pálil po Krejčího nahrávce Pastrňák, Šilovs však zasáhl.

Do třetí třetiny Vrána naskočil a zápas nakonec dohrál. V čase 41:01 přišel o čisté konto po Kuldově úspěšné dorážce Vejmelka. Zvýšit pak mohli Pastrňák, Krejčí a Vrána, v dalších šancích však neuspěli ani Kundrátek a Rihards Bukarts a skóre 5:1 už se tak nezměnilo.

"Skvěle hrála ale každá lajna, nebylo to jen o nás. Pochválil bych všechny. Někdy je takový zápas hodně potřebný pro sebevědomí. Zvlášť po té minulé prohře s Rakušany. Musíme to však teď přenést i dál a odehrát stejně dalších šedesát minut," dodal Pastrňák.

Kouč Jalonen: Byla to vážně super třetina, se vším, co jsem chtěl od týmu vidět

Velmi spokojený s vystoupením českých hokejistů v důležitém utkání proti Lotyšsku byl kouč Kari Jalonen. Jeho svěřenci rozhodli o výhře 5:1 hned v první třetině, kdy vstřelili všech pět branek. Po výkonu, který ostřílený Fin od mužstva vyžadoval o to víc, když nezvládlo předchozí souboj s Rakouskem a prohrálo nečekaně 1:2 po nájezdech. Jalonen ocenil přínos útočníka Davida Pastrňáka, ale zamlouvala se mu hra všech čtyř útoků.

Češi vedli 3:0 už v sedmé minutě. "Je jasné, že teď se nám o tom mluví velmi dobře, protože dosud jsme zrovna moc dobré ty začátky zápasů neměli. Dnes ale bylo vidět, jak moc je důležité, když do toho vlétneme hned od začátku. Byla to vážně super třetina. Ale ono to nebylo jen o tom, co kluci předvedli na ledě. Bylo to znát už v kabině, že jsou všichni nachystaní, fanoušci byli připravení, každý do toho byl zatažený. Všichni chtěli dobře odvést svou práci. Důrazně jsme forčekovali, dobře jsme bruslili, každý bojoval. Je to přesně to, co jsem chtěl vidět. Takhle je třeba hrát," řekl Jalonen v rozhovoru s novináři.

Sám ubezpečil, že v utkání viděl mnoho pozitiv. "První dvě lajny hrály výborně. Včera jsme to probírali po Pastově příjezdu, Roman Červenka k nim dobře zapadl. Moc se mi líbilo i to, jak zápas odehrála druhá formace, zafungovalo to. A stejně tak odvedly výbornou práci i třetí a čtvrtá lajna. Tuhle výhru jsme opravdu potřebovali. V kabině je teď vítězná nálada, což nám dodává energii navíc pro ten sobotní zápas. Už od rána jsem z toho měl ale dobrý pocit, cítil jsem dobrou energii. Teď musíme stejně pokračovat i dál," dodal Jalonen, jehož svěřence čeká v sobotu Norsko.

Ve druhé a třetí třetině už sice Češi další gól nepřidali, ale při výrazném rozdílu ve skóre nešlo o nic, co by šéfa střídačky znepokojovalo. "Ne, to mi starosti nedělá. Bylo to 5:0 po první třetině. A já myslím, že jsme i druhou a třetí třetinu odehráli velmi solidně. Ušetřili jsme nějaké síly a bylo to odehrané velmi dobře v obraně, soupeři jsme nedali moc šancí," konstatoval Jalonen.

Při otázce na výkon Pastrňáka, který se teprve ve středu připojil k mužstvu po skončení sezony v zámoří, se zlehka pousmál. "Je vážně neskutečný. Hlavně má skvělý charakter, všem v kabině dodal pozitivní energii. Jsme samozřejmě strašně rádi, že ho tady máme. Znám historii, jakou má s Davidem Krejčím. Každý mi o tom říkal, jak si na ledě rozumí. A dnes jsem to opravdu poznal i já sám," přitakal Jalonen.

Radost měl ale i z toho, jak po změnách fungovaly další tři útočné formace. "Líbí se mi třeba, jak po celý turnaj hraje Jiří Černoch. V posledních dvou zápasech hrál velmi dobře Špaček," vyzdvihl Jalonen, jehož mohlo těšit i to, že přes první obavy dohrál zápas Jakub Vrána. "Dostal zásah do svalu, ale není to nic vážného. A to je dobře, protože nemáme moc útočníků navíc," uzavřel Jalonen.

Hlasy po utkání ČR - Lotyšsko

Kari Jalonen (trenér ČR): "Je jasné, že teď se nám o tom mluví velmi dobře, protože dosud jsme zrovna moc dobré začátky zápasů neměli. Dnes ale bylo vidět, jak moc je důležité, když do toho vlétneme hned od začátku. Byla to vážně super třetina. Ale ono to nebylo jen o tom, co kluci předvedli na ledě. Bylo to znát už v kabině, že jsou všichni nachystaní, fanoušci byli připravení, každý do toho byl zatažený. Všichni chtěli dobře odvést svou práci. Důrazně jsme forčekovali, dobře jsme bruslili, každý bojoval. Je to přesně to, co jsem chtěl od týmu vidět. Takhle je třeba hrát. Dnes tam je vážně mnoho pozitiv."

David Pastrňák (útočník ČR, autor gólu): "Ta pauza byla trochu znát. Celý den byl dlouhý, dolehl na mě jet lag a vzbudil jsem se strašně brzo. Začátek zápasu by se mi hodil tak na desátou ráno. První dny jsou ale vždycky takové. Pro nás to byl strašně důležitý zápas. Povedl se nám vstup do zápasu, pak už jsme to až do konce měli pod kontrolou. Skvěle hrála ale každá lajna, nebylo to jen o nás. Pochválil bych všechny. Někdy je takový zápas hodně potřebný pro sebevědomí. Zvlášť po té minulé prohře s Rakušany. Musíme to však teď přenést i dál a odehrát stejně dalších šedesát minut."

David Krejčí (útočník ČR, autor gólu): "Bylo potřeba si něco říct po posledním zápase. Do té konverzace se zapojili všichni hráči. A dnes na první buly vyjel úplně jiný tým. Nikdy to není o jednom hráči, ale Pasta je hráč světového kalibru. Zapadne výborně na ledě i v kabině. My si spolu rozumíme, hraje se mi s ním dobře. Nahráli jsme si docela dost a jsem rád, že se nám podařil první zápas. I s Romanem (Červenkou) jsme se dobře doplňovali. Musíme ale pokračovat dál. Jeden zápas nám vyšel, to nejdůležitější je ještě před námi. Teď se musíme soustředit na Nory. Jeden zápas nedělá nic, budeme se snažit být příště ještě lepší."

Tomáš Hertl (útočník ČR, autor gólu): "Bylo to jak úplně vyměněný tým a od začátku jsme si řídili zápas, ale nebylo to jen o těch gólech. Napadali jsme, hráli jsme s pukem, dohrávali jsme. Taky ta zasloužená třetina tak vypadala. Konečně to nebylo o jedné lajně, ale o čtyřech i gólmanovi. To bylo hrozně důležité. A takhle musíme do zápasů vstupovat, ale nesmíme se zastavit jen s jedním. A je to zasloužená výhra, když budeme takto hrát, tak můžeme konkurovat každému. Dovednosti máme, ale musíme hrát pospolu, jít za tím. Ne jako v těch předchozích zápasech."

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

ČR - Lotyšsko 5:1 (5:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. H. Zohorna (Hertl, D. Sklenička), 5. Červenka (Pastrňák, Krejčí), 7. M. Špaček (Flek), 17. Hertl (H. Zohorna, Blümel), 19. Pastrňák (Krejčí, Červenka) - 42. Kulda (Rihards Bukarts, Džerinš). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), MacFarlane (USA) - Kroyer (Dán.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5711.

Sestavy:

ČR: Vejmelka - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jiříček, Jordán - Pastrňák, Krejčí, Červenka - H. Zohorna, Hertl, Blümel - J. Vrána, Černoch, Smejkal - M. Stránský, M. Špaček, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Lotyšsko: Merzlikins (21. Šilovs) - Zile, Jaks, Rubins, Kulda, Čukste, Sotnieks, Mamčics - Balcers, Abols, Keninš - Dzierkals, Džerinš, Rihards Bukarts - Marenis, Batna, Roberts Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Jelisejevs. Trenér: Harijs Vitolinš.

Tabulka:

1. Švédsko 4 3 1 0 0 17:6 11
2. Finsko 4 3 0 1 0 13:5 10
3. USA 4 2 1 0 1 11:7 8
4. ČR 4 2 0 1 1 14:9 7
5. Norsko 4 1 1 0 2 11:14 5
6. Rakousko 4 0 1 1 2 8:12 3
7. Lotyšsko 4 1 0 0 3 6:13 3
8. Velká Británie 4 0 0 1 3 4:18 1

 

Individuální statistiky mistrovství světa v hokeji v Tampere a Helsinkách:

Kanadské bodování: 1. Červenka (ČR) 4 zápasy/9 bodů (2 branky + 7 asistencí), 2. Malgin (Švýc.) 4/8 (4+4), 3. Dubois (Kan.) 4/6 (4+2), 4. Blümel (ČR), Rosseli Olsen (Nor.) oba 4/6 (3+3), 6. M. Lehtonen 4/6 (2+4), 7. J. Anderson (Kan.) 4/6 (1+5), 8. A. Bengtsson (Švéd.), Cozens (Kan.) oba 4/5 (3+2), 10. Kellman (Švéd.), Lowry (Kan.), S. Manninen (Fin.), Pföderl (Něm.) všichni 4/5 (2+3), ...14. Krejčí (ČR) 4/5 (1+4).

Střelci: 1. Asplund (Švéd.), Dubois (Kan.), Malgin (Švýc.) všichni 4 branky, 4. Blümel (ČR), K. Bellows (USA), A. Bengtsson (Švéd.), Blichfeld (Dán.), Cozens (Kan.), Herzog (Švýc.), Rosseli Olsen (Nor.), Takáč (SR) všichni 3, ...12. Červenka 2, 35. Pastrňák, Černoch, Flek, Hertl, D. Jiříček, Krejčí, Kundrátek, M. Špaček, H. Zohorna (všichni ČR) všichni 1.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď