Partneři expozice: Galerie Kroupa zve na Efekt motýlích křídel

foto

Společnost z Litomyšle chápe Všeobecnou světovou výstavu jako mistrovství světa ve výstavnictví. Zaujmout chce souobrazím šesti rozměrných pláten, které poukazuje na nutnost udržitelnosti křehké rovnováhy světa a souzní s myšlenkou českého pavilonu a s jeho zaměřením na obnovitelnost přírodních zdrojů, říká majitel Galerie Kroupa Miroslav Kroupa.

Pokud byste se měli v krátkosti představit, jak by takový váš profil vypadal?

Majitel Galerie Kroupa Miroslav Kroupa.

Galerie Kroupa byla založena v roce 2004 v Litomyšli, od roku 2007 sídlí v centru tohoto města na Smetanově náměstí. V roce 2017 bylo působení galerie rozšířeno do Prahy, kde jsme v síni pražského Mánesa uspořádali výstavu Karla Těšínského a na podzim roku 2019 zpřístupnili naše výstavní prostory na Národní třídě, v raně barokním klášterním komplexu řádu sv. Voršily. Naše galerie se zabývá hlavně obchodem s uměleckými předměty, převážně obrazy, od 19. století do současnosti. Pořádáme autorské a tematické prodejní výstavy jak v Praze, tak v Litomyšli. Zároveň se zaměřujeme na vyhledávání mimořádně talentovaných a zajímavých autorů mezi mladými a současnými umělci, které objevujeme a uvádíme na naši a světovou uměleckou scénu, kde jejich osobité práce a originální pohled na umění jistě vyniknou.

Proč jste přijali účast na EXPO 2020, potažmo proč jste partnery expozice?

Galerie Kroupa je rozvíjející se galerie, fungující v českém prostředí již 17. rokem, která je přesvědčena o kvalitách současného umění v České republice.

Stát se jedním z vystavovatelů na EXPO v Dubaji je vítaná příležitost představit galerii a její porfolio v tom největším možném měřítku, EXPO je mistrovství světa ve výstavnictví a Adéla Oliva je malířka a umělkyně, která do první světové ligy patří. V současné chvíli jsme s mnoha dalšími vystavovateli na startu neobyčejně tvrdého, ale krásného souboje. Hájit barvy kultury České republiky je výzva a my víme, že naše země v těchto světových setkáních již dokázala zvítězit (EXPO Brusel 1958). Jedním z inspiračních zdrojů, proč jít na EXPO, je i fakt, že právě Jindřich Santar (autor scénáře pro EXPO v Bruselu v roce 1958) byl otčímem a mnohaletým rádcem v tvorbě Adély Olivy.

A ona sama říká: „Jindřich (arch. Jindřich Santar) je dodnes jedním z pilířů mé tvorby, člověk, který mě v malířství podporoval ve chvílích, kdy jsem byla ještě začínající plavčík na lodi jménem Výtvarné umění. Jsem velmi ráda, že právě svojí účastí na EXPO mohu tomuto výjimečnému člověku vzdát hold.“

Čemu se věnuje vaše galerie přednostně?

Naše galerie se věnuje vyhledávání talentovaných umělců a jsme rádi, že Adéla Oliva patří mezi naše žádané autory. Neboť právě ona spadá do kategorie výše zmiňovaných umělců. Její práce jsou současné, originální a plné příběhů. Lidé, kteří mají její obrazy doma, s nimi žijí, máme dokonce problém si je půjčovat na výstavy, neboť se jim nechce se s nimi (byť jen na měsíc) loučit.

Co na EXPO chystáte?

Exponát – souobrazí šesti rozměrných pláten, který naše galerie na EXPO představí, nese název Efekt motýlích křídel. Slovy Adély Oliva: “ Mohutný proud vesmírných sil se vlévá do základních složek země a vytváří tryskající pramen, vlnu života. Ta je zachycena těsně před svojí příští proměnou. Malý okamžik věčnosti, chaos se mění v řád, a i nepatrný pohyb má svůj kauzální dopad.

Výjev poukazuje na nutnost udržitelnosti křehké rovnováhy světa a provázanost základních elementů s člověkem. Souzní s myšlenkou českého pavilonu a s jeho zaměřením na obnovitelnost přírodních zdrojů.“

Co si od účasti na EXPO 2020 slibujete a co od této Všeobecné světové výstavy očekáváte?

Tento typ příležitosti patří mezi jedinečné. Zeptejte se sportovců, co je vede k účasti na olympiádě. Jde o neopakovatelnou prezentaci vykonané práce, na EXPO se setkávají ti nejlepší ze všech možných odvětví. Exponáty vznikají pod jednotnou myšlenkou, letošní rok se jedná především o udržitelnost přírodních zdrojů a v našem případě budeme reprezentováni Adélou Oliva, která ve své práci tyto otázky klade, zkoumá kauzalitu energií již mnoho let. Byli bychom rádi, kdyby právě EXPO v Dubaji přineslo nejen podněty, ale i odpovědi na mnohé otázky. Udržitelnosti pomáhá nejen vývoj technologií, ale i kultura. Estetika a vnímání krásy je nedílnou součástí lidského společenství, neboť člověk potřebuje ve svém podvědomí kultivovat krásu, ta ho vede k lásce k této planetě, vybrušuje podstatu lidské existence. A člověk osvícený je bytost, která je schopná opravdu velkých věcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď