Parlament odmítl brexitovou dohodu Mayové, EU toho lituje

foto Britská premiérka Theresa Mayová mluví v parlamentu.

Londýn/Brusel - Britský parlament dnes opět jasnou převahou hlasů odmítl brexitovou dohodu, ve středu proto bude hlasovat, zda chce Evropskou unii opustit zcela bez dohody. Premiérce Therese Mayové v prosazení dohody nepomohlo ani to, že po dohodě s předsedou Evropské komise brexitový balíček na poslední chvíli v pondělí doplnila ve snaze vyhovět kritikům takzvané irské pojistky. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn po hlasování prohlásil, že je načase vypsat nové parlamentní volby. EU prostřednictvím mluvčího předsedy Evropské rady Donalda Tuska sdělila, že je hlasováním zklamána.

Návrh dohody dnes večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. V lednu, kdy hlasovali o dohodě poprvé, pro ni ruku zvedlo 202 poslanců a proti bylo 432.

Mayová po dnešním hlasování uvedla, že je odmítnutím dohody zklamána. Nyní bude chtít znát postoj parlamentu, jak dále pokračovat. Pokud ve středu poslanci odsouhlasí odchod bez dohody, vláda toto rozhodnutí naplní. Očekává se, že parlament tento černý scénář odmítne, v takovém případě bude ve čtvrtek hlasování o tom, zda odchod z EU odložit. Nyní je termín odluky stanoven na 29. březen.

Premiérka zdůraznila, že poslanci se musí rozhodnout, zda chtějí odchod bez dohody, odklad odluky, odvolání brexitu, nebo vypsání nového referenda.

Corbyn, který před hlasováním vyzval k odmítnutí dohody, avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Bývalý britský ministr zahraničí a zastánce odchodu z EU Boris Johnson je pro odluku bez dohody. Vidí v tom i přes očekávané počáteční problémy návrat k sebeúctě. Na scénář odchodu bez dohody se připravuje i EU. Tuskův mluvčí Preben Aaman dnes řekl, že pravděpodobnost tohoto scénáře dnes vzrostla.

Proti dohodě předložené Mayovou se postavila vedle části premiérčiny konzervativních poslanců také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinovou vládu Mayové. DUP před hlasováním uvedla, že nevidí možnost dohodu podpořit.

Mayová přitom v pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o "alternativní ujednání", díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Generální prokurátor Geoffrey Cox v analýze ale oznámil, že podle jeho názoru právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky, nadále trvá. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadilo, což je vedlo k odmítnutí dohody.

Šéfové zemí EU: Řešení brexitového patu musí najít v Londýně

Řešení brexitového patu je nyní možné nalézt jen v Londýně. V reakci na odmítnutí dohody o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala s Bruselem premiérka Theresa Mayová, to dnes uvedl francouzský prezidentský palác. Čekat na vývoj situace v Británii je nyní nutné také podle nizozemského premiéra či irského ministra zahraničí. Rakouský kancléř naznačil, že by podpořil krátké odložení termínu brexitu. Možnost, že by Britové hlasovali v květnových volbách do europarlamentu, označil ale za absurdní.

"Řešení patu může být nalezeno jen v Londýně," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. "Francie lituje (výsledku) dnešního hlasování," stojí rovněž v prohlášení. Francouzská reakce zároveň obsahuje upozornění, že Paříž by nemohla "v žádném případě akceptovat odložení (termínu brexitu) bez alternativní, věrohodné strategie ze strany Spojeného království".

Zklamání nad výsledkem dnešního hlasování vyjádřil také irský ministr zahraničí Simon Coveney. Právě otázka budoucího režimu na hranici mezi Británii a jeho zemí byla hlavním sporným bodem již podruhé odmítnuté vládní brexitové dohody. "Musíme být trpěliví a klidní a umožnit, aby proces ve Westminsteru nabral svůj směr," uvedl s odkazem na sídlo britského parlamentu.

"Věrohodné a přesvědčivé zdůvodnění" žádá pro případný souhlas s odkladem termínu brexitu také nizozemský premiér Mark Rutte, který rovněž zdůraznil, že řešení současného patu "musí přijít z Londýna".

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze se "nebezpečně" přiblížil datum odchodu Británie z EU, aniž by bylo cokoli dohodnuto. Podle současných plánů by mělo Spojené království Unii opustit 29. března, tedy za 17 dní. Kurz je podle svých slov otevřený možnosti odložit brexit o několik týdnů, nemůže to podle něj ale zasáhnout do voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat na konci května. "Účast Británie na volbách do Evropského parlamentu by byla absurdní," řekl.

Zklamání nad výsledkem dnešního hlasování vyjádřila i řada dalších evropských politiků včetně španělského premiéra Pedra Sáncheze. Předseda finské vlády Juha Sipilä uvedl, že "na straně EU se udělalo vše, co bylo možné, aby se dosáhlo dohody".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď