Pardubické divadlo zahájilo sezonu komedií Zamilovaný Shakespeare

foto Jana Ondrušková jako Viola a Tomáš Lněnička v roli Wessexe při zkoušce inscenace Zamilovaný Shakespeare ve Východočeském divadle v Pardubicích 11. října 2018 v režii Petra Novotného.

Pardubice - Pardubické divadlo v sobotu uvedlo první premiéru nové sezony. Stala se jí romantická komedie Zamilovaný Shakespeare s Janou Ondruškovou a Josefem Láskou v hlavních rolích. Režie fiktivního příběhu o jednom z nejslavnějších dramatiků všech dob se ujal Petr Novotný.

Předlohou k divadelní hře Lee Halla byl úspěšný film Shakespeare in Love z roku 1998 natočený podle scénáře Toma Stopparda a Marka Normana. "Snímek přijali diváci s obrovským nadšením, celosvětově vydělal téměř 300 milionů dolarů a získal kromě jiných cen sedm Oscarů. Proto je až zarážející, že adaptace na divadelní hru čekala na svůj zrod tak dlouho, její premiéra se konala až v roce 2014 v londýnském Noël Coward Theatre," uvedla dramaturgyně Jana Uherová.

Hra vypráví o Williamu Shakespearovi, kterému se nedaří psaní hry na objednávku. Nečekaná láska k Lady Viole však vyvolá gejzír inspirace a navzdory všem překážkám i časové tísni vzniká nesmrtelné dílo Romeo a Julie. Viola je nejen půvabná, ale i odvážná, její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži. Láska Violy a Williama však netrvá dlouho, ji čeká domluvený sňatek s nemilovaným mužem a jeho další práce.

Děj je z větší části smyšlen, přesto vychází i z osudů reálných historických postav. Na jevišti se vedle alžbětinských dramatiků Marlowa a Webstera také objevuje herec Ned Alleyn, herec a impresário Richard Burbage či divadelní podnikatel Philip Henslowe, a nakonec i královna Alžběta I.

Vedle hlavních postav v komedii účinkují Josef Pejchal, Petr Dohnal, Jindra Janoušková, Jiří Kalužný nebo Zdeněk Rumpík a Ladislav Špiner. Rekordní množství dobových kostýmů do pardubické inscenace navrhl Roman Šolc, scéna je z dílny Ivo Žídka, choreografii připravila Petra Parvoničová a šermířské souboje s herci nazkoušeli Kamil Hozák a Lukáš Kratochvíl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 17:00 30°C

Celá předpověď