Pandemie je v řadě zemí na vzestupu a láme rekordy

foto Lidé s rouškami na ulici v japonské Ósace, 29. července 2020.

Washington/Tokio - Řada států opět zažívá vyšší nárůst denního počtu nakažených koronavirem i úmrtí spojených s nemocí covid-19. V USA zemřelo za úterý téměř 1600 infikovaných, což je nejvíce od poloviny května. Japonsko překonalo vlastní rekord, když poprvé od začátku pandemie ohlásilo přes 1000 potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2 za den. Nejvyšší denní přírůstek nakažených od poloviny dubna ohlásila Čína a Vietnam se potýká s výskytem viru v nejlidnatějších městech.

USA jsou stále nejvíce zasaženou zemí. Po týdnech prudkého nárůstu nově nakažených, který většinou překračuje 60.000, začíná stoupat i počet zemřelých. Ten se dnes dostal na úroveň, jíž dosahoval před dvěma a půl měsíci. USA se tak blíží ke 150.000 úmrtí spojovaných s covidem-19, SARS-CoV-2 se tam dosud prokázal u 4,35 milionu lidí.

Japonsko poprvé od počátku pandemie covidu-19 oznámilo přes 1000 nakažených za den, případů infekce přibývá v Tokiu i dalších hustě obydlených oblastech, například v Ósace. Čína, kde se tento koronavirus objevil loni koncem roku poprvé, ohlásila poprvé po třech a půl měsících přes 100 nově infikovaných. Vietnam registruje nové případy nákazy koronavirem ve dvou největších městech Hanoj a Ho Či Minovo město a v několika provinciích v centrální části země. Šíření nákazy teď hrozí každému městu a provincii ve Vietnamu, uvedl premiér Nguyen Xuan Phuc.

S nárůstem případů se v posledních týdnech potýká Hongkong, kde ode dneška začínají opět platit přísná protikoronavirová omezení. Zakázána budou například shromáždění více než dvou lidí.

Nakažených dál rychle přibývá ve druhé nejpostiženější zemi, Brazílii, kde úřady za úterý zaznamenaly přes 40.000 infikovaných. Epidemie neustává ani v některých dalších zemích regionu, Kolumbie ohlásila denní rekord nových infekcí a klesající trend pandemie není patrný ani v Mexiku. Latinská Amerika registruje už celkem 4,5 milionu nakažených.

Třetí nejvíce zasaženou zemí je Indie s asi 1,5 milionu potvrzenými nákazami. Podle expertů je ale skutečný počet infikovaných v této zemi s 1,3 miliardy obyvatel podstatně vyšší. Testy na protilátky v mnohamilionové Bombaji ukázaly, že koronavirus prodělala více než polovina lidí z tamních chudinských čtvrtí.

Rumunská vláda se kvůli šíření nákazy chystá zavést nová opatření. Mimo jiné zkrátí otvírací dobu venkovních restaurací a zavede povinnost za určitých okolností nosit roušky i venku. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran řekl, že zemi čeká s virem ještě dlouhý boj. Itálie prodloužila do 15. října nouzový stav vyhlášený před půl rokem, který umožňuje místním úřadům snáze přijímat opatření proti koronaviru.

Evropská komise podepsala smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, která bude zatím stačit pro asi 30.000 pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. Od srpna by látka měla být k dispozici pro členské země Evropské unie a Británii.

Poměrně nízké denní nárůsty případů nákazy hlásí Maďarsko (devět) a Slovensko (41). Polsko zaznamenalo 512 nově infikovaných, vzhledem k jeho 40milionové populaci je tam však situace relativně příznivější než v ČR, která za úterý registruje 275 potvrzených nálezů.

V Saúdské Arábii začala omezená pouť do Mekky. Ve srovnání s předchozími roky tam míří jenom hrstka návštěvníků a všichni jsou rezidenty Saúdské Arábie, byť dvě třetiny z nich tvoří cizinci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď