Pandemie covidu zrychlila digitalizaci trhu s drogami, uvádí zpráva

foto Kokain zabavený policií. Ilustrační foto.

Lisabon - Pandemie covidu-19 navzdory přísným omezením pohybu nesnížila v Evropě dostupnost drog, zrychlila ale změny při jejich distribuci a vedla k rychlejší digitalizaci trhu s narkotiky. Ve své nové zprávě to dnes uvedlo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Podle ní začali dealeři drog i nakupující kvůli ztíženým podmínkám pouličního prodeje ve větší míře používat šifrované zprávy, sociální sítě nebo poštovní a doručovací služby. Česko se podle unijní agentury drží na vrcholu evropského žebříčku počtu uživatelů pervitinu.

Šíření koronaviru a s ním spojené restrikce ovlivnily zájem uživatelů o drogy, které se často užívají například v tanečních klubech nebo na večírcích. Kvůli karanténám byly noční podniky a bary ve většině evropských zemí mimo provoz, což vedlo k menšímu zájmu o drogy, jako je například kokain nebo MDMA známá jako extáze. Z analýzy odpadních vod v některých evropských městech však vyplynulo, že s koncem omezení po první vlně covidu-19 loni v létě se míra užívání většiny drog vrátila zpátky na předchozí úroveň.

Česko podle EMCDDA drží nelichotivé prvenství ohledně uživatelů pervitinu. Těch rizikových je v ČR v přepočtu na obyvatele nejvíce v Evropě, až 70 procent si jich drogu aplikuje tím nejnebezpečnějším způsobem, tedy nitrožilně, a nejvíce uživatelů pervitinu také míří na odvykací léčbu. Je to ale dáno i historickou situací, kdy se pervitin až donedávna užíval téměř výhradně v Česku a na Slovensku a teprve před časem se počet jeho uživatelů zvýšil například v Německu či v Turecku.

Odborníci z evropského úřadu upozornili na to, že v mnoha zemích se začal více užívat crack, tedy krystalická forma kokainu. Ten je silnější a účinnější, ale také rizikovější než kokain. Za znepokojivé označili i zneužívání léků ze skupiny benzodiazepinů, tedy psychofarmak, která se v psychiatrii předepisují pro léčbu úzkostí a depresí.

"Nárůst problematického užívání těchto léků lze pozorovat u lidí, kteří užívají drogy rizikově, u vězňů a některých skupin rekreačních uživatelů drog. To může být způsobeno jak jejich vysokou dostupností a nízkou cenou, tak to může souviset s problémy v oblasti duševního zdraví v období pandemie," píše se ve zprávě.

"Obzvláště mě znepokojuje vysoká čistota a potence látek dostupných na našich ulicích a na internetu a 46 nových drog, které byly v EU odhaleny jen v roce 2020," uvedla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Některou z drog vyzkoušela podle odhadu EMCDDA asi třetina obyvatel EU, tedy 83 milionů lidí - z toho bylo asi 50 milionů mužů a 33 milionů žen. Nejčastěji lidé zkoušejí marihuanu, kterou alespoň jednou za život užilo přes 78 milionů lidí. Zhruba 14 milionů lidí vyzkoušelo kokain, přes deset milionů extázi a necelých devět milionů amfetaminy.

O měnícím se trhu s narkotiky vypovídá množství drog zabavených při policejních operacích. V letech 2009 až 2019 se například rapidně zvýšilo množství zabaveného metamfetaminu neboli pervitinu (o 931 procent) a extáze (o 456 procent), což podle odborníků může naznačovat, že Evropa nejspíš začala hrát roli klíčového producenta těchto narkotik, která pak odtud proudí dál k zákazníkům. Množství zabavené marihuany stouplo za deset let o 226 procent, což naopak může znamenat, že konopí se více pěstuje v jednotlivých zemích pro místní trh a nepřeváží se tolik přes hranice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 1:00 25°C

Celá předpověď