Památník národního písemnictví připomene rok 1968

foto Srpnové události v pražských ulicích - Václavské náměstí.

Praha - Promítáním dosud neznámých záběrů ze srpna 1968 začne dnes v Praze minifestival Padesát na pátou. Památník národního písemnictví chce jeho prostřednictvím připomenout 50. výročí takzvaného pražské jara. Kromě promítání filmů jsou na programu také diskuse, výstavy a besedy.

Pětidenní minifestival nese motto pražské jaro po 50 letech v pěti dnech. "Snažili jsme se vybrat taková témata a příběhy, se kterými se veřejnost nemá příležitost běžně setkat. Rádi bychom pojali rok 1968 komplexněji a přitom se vyhnuli hodnocení," uvedla dramaturgyně Tereza Arndt.

Program minifestivalu dnes odstartuje promítáním záběrů ze srpna 1968 režiséra Petera Scheinera, který je hostem akce. Ústav pro studium totalitních režimů uvede výstavu Praha objektivem tajné policie představující činnost správy sledování Státní bezpečnosti.

V dalších dnech se program bude věnovat obrazu pražského jara v normalizační kinematografii nebo stranickým muzeím. O svých zkušenostech promluví pamětnice z projektu Ženy v disentu. Vstup na všechny akce v Malé vile Památníku národního písemnictví v Pelléově ulici je bezplatný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď