Ovoce z moravských a slezských sadů by mělo uspokojit poptávku

foto Jablka - ilustrační foto.

Brno - Ovoce z moravských a slezských sadů by mělo letos uspokojit tržní poptávku. I přes jarní sucho a mrazíky se dá očekávat průměrná úroda. U nejpěstovanějších jabloní se po loňském suchu a velké úrodě u některých odrůd projevily výkyvy v násadě plodů na stromech, uvedl v tiskové zprávě pro ČTK předseda ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný po úterním jednání předsednictva.

Vážnějším problémem než sucho byly pro pěstitele letošní mrazíky, které zasáhly jejich ekonomiku, pěstitelé totiž museli ochránit úrodu zapalováním parafínových svící v sadech či zmlžovačem. Poškození však zdaleka nedosahuje úrovně z let 2016 a 2017.

U nejpěstovanějších jabloní se očekává nižší úroda u odrůd Golden Delicious a Jonagold. "Produkce je vysoce kvalitní. Doufáme v přízeň počasí a zejména doufáme, že se nám vyhne krupobití," uvedl Pokorný.

Jako první přijdou na trh z moravských a slezských sadů třešně. "Došlo k lokálnímu poškození plodů, ale většina pěstitelů bude mít průměrnou úrodu. Zahájení sklizně očekáváme na začátku června," uvedl Pokorný.

Následovat budou meruňky. "Průměrná úroda je dostatečná k uspokojení trhu. O kvalitě plodů rozhodne další průběh počasí. Zhruba třetina pěstitelů má možnost doplňkové závlahy," sdělil Pokorný. První sklizeň začne kolem poloviny června a vyvrcholí v červenci.

U broskví se očekává úroda vyšší než v posledních letech, ale vzhledem ke stále se snižující rozloze sadů by měli zájemci kontaktovat přímo pěstitele. Úroda višní bude také průměrná a většina půjde na průmyslové zpracování na šťávy a kompoty. "Pěstitelé si dobře poradili s houbovou chorobou, která způsobuje spálu květů," řekl Pokorný.

Unie sdružuje 212 pěstitelů a školkařů, kteří mají 3750 hektarů sadů a 110 hektarů školek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 22. září 2019

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď