Otřesený předseda ČUS Jansta vyzývá k podpoře sportovců

foto Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta na valné hromadě ČUS 24. června 2020 v Nymburku.

Praha - Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta uvedl, že koronavirovou kauzu českého týmu na olympijských hrách v Tokiu nemůže vyšetřovat Český olympijský výbor (ČOV), který podle jeho slov chyboval, nýbrž hygienici a představitelé sportovních svazů. Zároveň vyzval ke zklidnění situace a podpoře sportovců. Vyšetřováním letu, na jehož palubě byli všichni pozitivně testovaní, už se zabývá pražská hygienická stanice.

"Chyby v preventivních opatřeních ČOV zazdily mnohaletou práci části sportovců, jejich trenérů, realizačních týmů a jednotlivých svazů či klubů. Doteď jsem z toho otřesený a je mi to obrovsky a upřímně líto," uvedl v tiskové zprávě Jansta, zároveň předseda České basketbalové federace.

Před slavnostním zapálením ohně se v české výpravě objevilo šest případů pozitivních testů na covid-19. O start na hrách přišli plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Šanci nastoupit ještě má beachvolejbalista Ondřej Perušič. Všechny přepravil do Japonska letecký speciál a pozitivní test měli i trenér plážových volejbalistek Simon Nausch a jako první hned po příletu lékař tenistek Vlastimil Voráček.

"Trvejme na důsledném prošetření chyb. Nic podobného se už nesmí nikdy opakovat," řekl Jansta. Případ už vyšetřují předseda ČOV Jiří Kejval s místopředsedou Filipem Šumanem a dohlížet na průběh má ombudsman ČOV Alexander Károlyi. "Je jasné, že vzniklý problém nemůže objektivně prošetřit a vyhodnotit komise ČOV v čele s Jiřím Kejvalem, který za nastavení podmínek pro české olympioniky jako jediný statutární zástupce nese za vše zodpovědnost," řekl Jansta.

"Vzniklou situaci by měli vyhodnotit především hygienici a představitelé sportovních svazů, které olympijskému výboru připravené sportovce svěřily," konstatoval Jansta.

A inkriminovaným letem už se na základě pověření ministerstva zdravotnictví zabývá Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). "Je v úzkém kontaktu s Českým olympijským výborem a aktuálně sbírá potřebné podklady související s předmětnou cestou. Jedná se o detailní zjištění podmínek přepravy, za kterých letecký transport probíhal. Pražskou hygienickou stanici dále bude zajímat, zda došlo k dodržení podmínek transportu stanovených samotným ČOV," uvedla hygienická stanice na sociálních sítích. "HSHMP současně analyzuje informace o testech provedených před zahájením cesty. Prověří se rovněž možný kontakt posádky letadla s cestujícími."

Jansta zároveň vyzval k uklidnění a podpoře sportovců. "Kteří mohou být z vývoje událostí již nadmíru nervózní. Změňme atmosféru ostudy v povzbuzování a podporu! Nehoňme se teď za viníky situace vzniklé v českém týmu. Věnujme prostor sportovcům, kteří jsou připraveni bojovat za Česko na jedné z nejvíce sledovaných světových akcí. Připravovali se na tuto několik let. Nechci, aby jim jejich velkou chvíli a příležitost zkazil tento covidový průšvih," uvedl Jansta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 18. září 2021

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď