Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého

foto Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila amazónka bělobřichého. Letos se podařilo odchovat devět z deseti rozmnožených druhů papoušků. Na archivním snímku jsou dospělí amazónci.

Ostrava - V ostravské zoologické zahradě se letos podařilo odchovat devět z deseti druhů papoušků, kteří se v tomto roce v zahradě rozmnožili. K nejvzácnějším mláďatům patří menší druh jihoamerického papouška amazónka bělobřichého, kterého se v rámci evropských zoo daří rozmnožovat pouze v Ostravě. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

"Druh je momentálně chován v 13 evropských zoologických zahradách, v počtu 32 jedinců, ale rozmnožování se daří pouze v ostravské zoo, kde je amazónek chován od roku 2003. Zoo Ostrava je zároveň jedinou českou zahradou, kde je tento druh zastoupen. Nízký počet odchovů, celková vzácnost a ohrožení v přírodě jsou hlavními důvody, proč se tomuto druhu zoo v Ostravě intenzivně věnuje," uvedla mluvčí.

Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila amazónka bělobřichého. Letos se podařilo odchovat devět z deseti rozmnožených druhů papoušků. Na nedatovaném snímku jsou mláďata amazónků.

První chovný pár zoo sestavila v roce 2007 a ptáci poprvé zahnízdili o čtyři roky později. Od té doby téměř každoročně vyvádějí mláďata. "Do současné doby pár odchoval 18 mláďat. Druhý pár byl sestaven v roce 2016. "Tvoří jej samec odchovaný v Zoo Ostrava a samice získaná ze soukromého chovu. Tento pár poprvé hnízdil roce 2019 a do letošního roku odchoval sedm mláďat. Letošní mláďata tohoto páru, čtyři samce, mohou návštěvníci vidět spolu s dospělými amazónky ve voliéře papoušků. Mladí ptáci jsou ještě dobře rozeznatelní od rodičů – na hlavně mají tmavší pírka a břicho ještě není bílé,“ uvedla inspektorka chovu Yveta Svobodová.

Amazónek bělobřichý se v přírodě vyskytuje v tropických oblastech severní Brazílie. "O životě a rozmnožování tohoto druhu v přírodě však máme jen málo záznamů. Není známa ani početnost volně žijící populace, jelikož neexistuje systematický monitoring druhu. Počty volně žijících jedinců ale klesají, a to především z důvodu úbytku a ničení původního prostředí v důsledku kácení deštného lesa," uvedla Nováková. K dalším hrozbám patří také ničení hnízdních lokalit a odchyt ptáků pro obchod s domácími mazlíčky. V Červeném seznamu ohrožených druhů je papoušek veden jako ohrožený. Ostravská zoologická zahrada chová v současnosti 22 druhů papoušků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď