Orlické hory mají nový turistický cíl, rozhlednu na Velké Deštné

foto Na 18 metrů vysokou rozhlednu na Velké Deštné v Orlických horách vystoupali 26. října 2019 za pěkného počasí první turisté. Jejího otevření se zúčastnily stovky lidí. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 1115 metrů na nejvyšším vrcholu Orlických hor. Stála 4,7 milionu korun. Rozhledna má půdorys nepravidelného pětiúhelníku. Betonové základy vybudovala stavební firma v létě. Ocelovou konstrukci dělníci sestavili ve firemní hale a na místě ji zkompletovali. Konstrukci pak obložili dřevem.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - Na 18 metrů vysokou rozhlednu na Velké Deštné v Orlických horách dnes vystoupali za pěkného počasí první turisté. Jejího otevření se zúčastnily stovky lidí. Starostku Alenu Křížovou potěšil zájem turistů. "Možná přišla i tisícovka lidí," odhadla. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 1115 metrů na nejvyšším vrcholu Orlických hor, stála 4,7 milionu korun s DPH.

Fotogalerie

Rozhledna má půdorys nepravidelného pětiúhelníku. Betonové základy vybudovala stavební firma v létě. Ocelovou konstrukci dělníci sestavili ve firemní hale a na místě ji zkompletovali. Konstrukci pak obložili dřevem. Díly nahoru převáželi po asfaltové vozovce, která vede od Šerlichu, ale pro běžný provoz je zavřená.

V minulosti bylo na Velké Deštné několik jednoduchých dřevěných vyhlídek, připomínaly myslivecké posedy. Poslední byla odstraněna před devíti lety. Obec Deštné v Orlických horách o novou rozhlednu usilovala několik let. Její zástupci se domluvili s majitelem pozemků, hrabětem Janem Egonem Kolowratem. Pozemek obci daroval a stavbu také povolilo CHKO.

"Jsme moc rádi, že se nám podařilo rozhlednu postavit. Výhled je super, doufám, že si ho užili i první návštěvníci. Bylo jich tu neuvěřitelně moc. Moc děkujeme panu hraběti, že nám stavbu rozhledny umožnil," řekla ČTK starostka Křížová.

Rozhledna je první ze čtyř plánovaných rozhleden na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území hradeckého kraje. Jejich výstavbu dotuje Evropská unie. Další tři rozhledny s podporou EU dotací vzniknou nad Novým Hrádkem, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď