Organizace filmařů žádají odvolání ministra kultury

foto Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) telefonuje před začátkem schůze vlády 13. května 2019 v Praze.

Praha - Organizace filmařů žádají odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ministrovi vytýkají odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Uvedly to Asociace producentů v audiovizi, Asociace režisérů a scenáristů a Česká filmová a televizní akademie v otevřeném dopise předsedovi ČSSD a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, který má ČTK k dispozici. Staněk zdůvodnil odvolání šéfů NGP a MUO pochybeními, která zjistily ministerské kontroly.

"Nechceme, aby ministerstvo kultury řídil nekompetentní člověk, který svými neodbornými zásahy ohrožuje činnost státních kulturních organizací," uvedly v dopise filmařské organizace. Staněk podle nich odvolání ředitelů NGP a MUO nedokázal obhájit a v následných rozhovorech v médiích prokázal neznalost kulturního prostředí a jeho správy. "I my, jako zástupci odborné filmařské obce, podporujeme petici za odvolání ministra kultury ČR Antonína Staňka a obracíme se na Vás s žádostí, abyste toto odvolání předsedovi vlády v nejbližších dnech navrhl," píší Hamáčkovi.

Staněk šéfy galerie a muzea odvolal 18. dubna. Krátce poté zástupci kulturních institucí a umělci sepsali zmíněnou petici za odvolání ministra kultury. K dnešku se pod ni podepsalo již téměř 7000 lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Odvolání Fajta a Soukupa kritizovala i sněmovní opozice.

Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol, zklidnit situaci v kultuře. Hamáček se v neděli v České televizi ministra kultury zastal. Podle předsedy ČSSD postupoval Staněk při odvolání ředitelů galerie a muzea správně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď