Orchestr Berg připravil neobvyklý zážitek s využitím zvuku sirén

foto Elektronické sirény - ilustrační foto.

Praha - Orchestr Berg, který se věnuje především soudobé hudbě, dnes v zaplněné Velké aule Filozofické fakulty UK v Praze nabídl neobvyklý koncert s využitím zvuku sirén. V Česku zkušebně znějí právě každou první středu v měsíci. Na prvním představení projektu, který vysílal Český rozhlas Vltava, zazněla skladba Miroslava Pudláka. Orchestr začal hrát několik minut před zazněním sirén a jejich zvuk se pak stal jejím vyvrcholením.

Orchestr Berg vystoupil v sestavě Monika Čeřovská (horna), Jiří Lukeš (akordeon), Jiří Genrt (tuba) a Petr Studený (elektronika). Obecenstvo tvořené z velké části studenty a jejich profesory odměnilo jejich produkci dlouhotrvajícím aplausem.

Počínaje dneškem chce Berg téměř každý měsíc uvést jednu skladbu současného českého skladatele, který pro její provedení jako jeden z nástrojů využije zvuk sirén. Délka skladeb bude různá, různé bude také využití zvuku sirén. Pudlák pracuje se silným zvukem sirén, proto si vybral budovu fakulty na Palachově náměstí, kde jsou hlásiče přímo na střeše. Jiní skladatelé zase chtějí, aby při jejich koncertě sirény zněly zdálky a dodávaly hudbě jen jakýsi ambientní rozměr.

Některé skladby zazní v exteriéru, jiné v interiéru na pečlivě vybraných místech. Vedle FF UK, kde Pudlák působí jako pedagog, se plánuje třeba Gymnázium Jana Keplera nebo Akademie věd. "Budeme hrát každou první středu v měsíci, konkrétní místa naleznete na webových stránkách Orchestru Berg," uvedla jeho ředitelka Eva Kesslová.

V tuto chvíli je do projektu zapojeno 16 skladatelů, koncerty se uskuteční i mimo Prahu. Vznikne také on-line archiv jednotlivých nahrávek nebo tematické rozhlasové pořady.

Orchestr Berg se věnuje současné hudbě. Často ji kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, hraje i na netradičních místech. Například před dvěma lety ve velkém sále Domoviny v pražských Holešovicích nabídl pod taktovkou Petera Vrábela koncert nazvaný Súrja namaskár - Pozdrav slunci. Hostem vystoupení věnovaného východním filozofiím a józe byla pěvkyně Soňa Červená. Od svého vzniku objednal a ve světové premiéře Berg uvedl už více než stovku novinek především mladých českých skladatelů. Orchestr založil dirigent Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady za mimořádný přínos české hudbě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď