Orbán se prohlásil za vítěze voleb a kritizoval Brusel i Zelenského

foto Maďarský prezident Viktor Orbán hovoří v Budapešti ke svým příznivcům po parlamentích volbách, 3. dubna 2022.

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán se prohlásil za vítěze nedělních parlamentních voleb a následně v projevu kritizoval bruselskou byrokracii i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Po sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů má Orbánova konzervativní strana Fidesz přes 53 procent hlasů, informovala stanice BBC.

"Bylo to obrovské vítězství," prohlásil Orbán. "Dosáhli jsme vítězství tak velkého, že ho lze vidět z Měsíce a určitě je vidět z Bruselu," řekl v neděli politik, kterého EU často kritizuje kvůli prohřeškům vůči demokracii a kvůli údajné korupci. Strana Fidesz si ještě upevnila ústavní většinu v parlamentu, v němž obsadí 135 ze 199 křesel.

"Toto vítězství si budeme pamatovat do konce života, protože jsme museli bojovat proti obrovskému množství odpůrců," řekl Orbán podle stanice CNN a zmínil řadu svých politických nepřátel, včetně maďarské levice, "byrokratů" v Bruselu, mezinárodních médií, "a také ukrajinského prezidenta - nikdy jsme neměli tolik odpůrců najednou".

Od začátku války na Ukrajině přešlo hranici do Maďarska přes půl milionu uprchlíků. Orbánova vláda sice pomáhá uprchlíkům, důsledně ale odmítá dodávat Ukrajině zbraně a povolit jejich transport přes území Maďarska. Jedním ze slibů Orbánovy předvolební kampaně bylo, že udrží zemi mimo tento válečný konflikt. Zelenskyj opakovaně kritizoval politiku Budapešti.

Orbánovu kritiku v projevu sklidil zdaleka ne poprvé také americký miliardář maďarského původu George Soros.

Podle dosavadních volebních výsledků uspěla spojená opoziční koalice Společně za Maďarsko ve většině volebních obvodů v Budapešti a také ve dvou obvodech na jihu země. Celkově získala zhruba 35 procent hlasů a 56 mandátů. Lídr opozice Péter Márki-Zay již v noci na dnešek uznal porážku. "Nebudu skrývat svůj smutek a zklamání," řekl Márki-Zay, kterého citovala BBC. Orbánův Fidesz obvinil z kampaně plné "nenávisti a lží".

Do parlamentu se poprvé dostala také krajně pravicová strana Naše vlast, která získala šest procent hlasů a sedm mandátů. Jedno poslanecké křeslo obsadí i zástupce německé menšiny.

Souběžně s volbami Maďaři v referendu hlasovali také o takzvaném zákonu proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Maďaři se tak měli vyjádřit k tomu, zda se mají bez souhlasu rodičů ve školách konat programy, které představují sexuální orientaci, nebo zda mají být mezi dětmi propagovány zákroky vedoucí ke změně pohlaví a zda má být podporováno šíření příslušného obsahu v médiích. Referendum o zákoně, který kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise, však nakonec nebylo platné, protože se v něm nevyjádřil dostatečný počet voličů.

Podle agentury MTI sice 92 procent hlasujících zákon podpořilo, ale výsledky referend jsou v Maďarsku platné pouze v případě, že platné hlasy odevzdá více než polovina všech oprávněných voličů, což se nestalo. Platný hlas totiž vhodilo jen přes 44 procent oprávněných voličů a dalších více než 20 procent odevzdalo neplatné odpovědi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď