Orbán chce, aby volby do EP znamenaly nový začátek pro Evropu

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán ve výročním projevu o stavu země.

Budapešť - Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán chce, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu (EP) znamenaly "nový začátek pro Evropu" a ukončily "zlý sen o Spojených státech evropských". Přeje si, aby Evropa po nich "znovu patřila Evropanům". Orbán to dnes řekl u příležitosti oslav výročí revoluce a boje za nezávislost z roku 1848, na které pozval svého blízkého spojence, polského premiéra Mateusze Morawieckého.

Orbán, který zastává tvrdou protiimigrační politiku, podle agentury MTI řekl, že "pokud nebudeme chránit naši křesťanskou kulturu, o Evropu přijdeme a Evropa už nebude patřit Evropanům". Varoval také, že "v liberální říši všichni ztratíme svobodu". Evropané mohou být podle něho šťastní jedině tehdy, pokud si budou rozhodovat sami o svých osudech a osudech svých národů.

"Ve jménu lepší budoucnosti pro Maďarsko, Polsko i Evropu bojujeme za pravdu a spravedlnost," řekl před budovou maďarského národního muzea polská premiér Morawiecki z euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

Orbán se v poslední době stal terčem kritiky ze strany dalších evropských konzervativních stran za svou útočnou kampaň proti Bruselu. Evropská lidová strana (ELS), jejímž členem je Orbánova strana Fidesz, bude příští týden rozhodovat o vyloučení tohoto politického uskupení ze svých řad. Orbán před týdnem prohlásil, že debata o tom, zda jeho strana do ELS patří, může skončit tak, že z ní Fidesz odejde. O dalším spojenectví své strany na evropské úrovni by pak v první řadě jednal v Polsku s představiteli národně konzervativního Práva a spravedlnosti.

Současná vláda v Budapešti i ve Varšavě čelí kritice nejen ze strany unijních institucí kvůli porušování principů právního státu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď