Opoziční odškodňovací zákon vláda nepodpořila

foto Obchod uzavřený kvůli koronavirové epidemii - ilustrační foto.

Praha - Opoziční návrh zákona, který upravuje odškodňování podnikatelů postižených restrikcemi proti šíření nového koronaviru, menšinová vláda ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří. Rozhodla o tom na dnešním zasedání. Plná nebo částečná úhrada stálých nákladů, jak ji prosazuje TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN, by byla podle podkladů pro schůzi kabinetu prakticky bezbřehá.

Stát by měl podle části opozičních poslanců platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Patří k nim nájemné, splátky půjček a leasingů, výdaje na energie, pojištění a na údržbu, servis nebo skladování dlouhodobého majetku, a také jiné nezbytné provozní výdaje.

Vymezení těchto nákladů je široké, neobsahuje maximální výši odškodnění a ani je neomezuje na smluvní povinnosti podnikatele uzavřené před vydáním vládních omezení, stojí v předběžném stanovisku kabinetu. Předkladatelé podle podkladů nevyhodnotili rozpočtové dopady svého návrhu. Kabinet dává přednost nynější praxi podpůrných programů, které jsou pružnější a umožňují pomoc lépe zacílit, píše se v materiálech.

Autoři návrhu odškodňovacího zákona tvrdí, že vládní podpora sice jde správným směrem, není však dostatečná. Kvůli složité administrativě se podle nich státní pomoc k řadě podnikatelů nedostala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď